06-03-2018 15:45

«Αφεντικό» στην Ν. Ιωνία η εντυπωσιακή Παλλήνη

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο ΑΟ  Παλλήνης, ο οποίος για την 18η αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών επικράτησε με 0-3 στο κλειστό της Ν. Ιωνίας και έδωσε την ευκαιρία στους Αμπελόκηπους που επικράτησαν εκτός έδρας των Νέων Βύρωνα να περάσουν στην δεύτερη θέση με ισοβαθμία, ενώ πλέον ο τέταρτος Παπάγος βρίσκεται στον έναν βαθμό πίσω από την ομάδα των Ιώνων που μετά απο καιρό υποχώρησαν στην τρίτη θέση.

Οι νικήτριες έπαιξαν σοβαρά, συγκεντρωμένα, είχαν μεγάλη θέληση και πάθος και αξιοποίησαν άριστα την κάκιστη υποδοχή και των «ωκεανό» λαθών που έκαναν οι παίκτριες των γηπεδούχων.

Από την άλλη, η χρησιμοποίηση της τραυματισμένης Μπιτσάκου σε ρόλο υπηρεσιακού λίμπερο, η υποχρεωτική αλλαγή σχήματος, αλλά και οι μεγάλες αδυναμίες στην επίθεση σε συνδυασμό με την έλλειψη ρυθμού και ψυχραιμίας και από τις δύο πασαδόρους που χρησιμοποιήθηκαν, επιβάρυναν την κατάσταση στην ομάδα των γηπεδούχων.

Αγωνιστικά ο ΑΟ Παλλήνης, χωρίς άγχος, μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε στο σέρβις και με καταιγισμό άσων κατέκτησε με περίπατο το πρώτο σετ με 16-25

Στο δεύτερο και πάλι οι παίκτριες του Λεβέντη με την Άννα Λάμε πήραν προβάδισμα με 11-17, οι Ίωνες με άσο της Χάλαρη, μείωσαν σε 16-17 αλλά και πάλι η Παλλήνη με αιχμή την Χαραλάμπους ξέφυγε με 19-23, η Καραμπάγια έκανε το 20-24 και από σέρβις άουτ των Ιώνων, η Παλλήνη πήρε το σετ με 20-25 και έκανε το 0-2.

Ανατροπή θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ.Οι παίκτριες του Ξεροβάσιλα, έδειξαν σφυγμό και αντίδραση, βελτίωσαν την υποδοχή και από 5-10,πέρασαν μπροστά με 15-14 με άσο της Χαμαλίδου.Με ξέσπασμα της κεντρικής Γρίσπου από επιθέσεις πρώτου χρόνου και μπλοκ, οι Ιωνες πήραν προβάδισμα με 20-16 και λίγο αργότερα με άσο της Μπελεσιώτη βρέθηκαν μπροστά με 24-18.

Οι  ψυχωμένες παίκτριες του Λεβέντη δεν τα παράτησαν και με εκπληκτική ανατροπή σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων, έκαναν φοβερό σερί 8-0 και πήραν το σετ με 24-26 και «κλείδωσαν» με το εμφατικό 0-3 το τρίποντο

Τα σετ: 16-25, 20-25, 24-26

Κορυφαίες από τον ΑΟ Παλλήνης η ασταμάτητη Καραμπάγια, η Λάμε που πίεσε πολύ από το σέρβις, η αρχηγός Χαραλάμπους και η Καπάτου από τους Ίωνες που προβλημάτισαν με την απόδοση τους για δεύτερο ματς δεν ξεχώρισε καμία

.Ίωνες: (Ξεροβάσιλας): Μουράτη, Χάλαρη, Μαλουσάρη, Τόουλια, Βλατάκη, Χάλαρη, Μπιτσάκου (λ), Καραηλία (λ), Χαμαλίδου, Πουλημένου

ΑΟ Παλλήνης:(Λεβέντης) Παπαπάνου, Λάμε, Φορτακα, Καραμπάγια, Βονόρτα, Καπάτου, Σταγιάννη (λ), Κιούρκου, Νάνου, Χαραλάμπους