02-02-2018 13:33

Περίπατο το Κουκάκι με τη Σχολή Μωραΐτη

Χωρίς προβλήματα και με τη συνολική διάρκεια των σετ να μη ξεπερνάει τη μια ώρα (59 λεπτά), το Κουκάκι επιβλήθηκε της Σχολής Μωραϊτη με 3-0 σετ για την 14η αγωνιστική της τοπικής κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Η ομάδα του Ζώη Καλαμπόκη αν και εμφανίστηκε στο γήπεδο με αρκετές ελλείψεις και με μόλις 8 αθλήτριες. προηγήθηκε στο 1ο σετ με 21-22. Σε εκείνο το σημείο όμως, χάρη στο καλό σερβίς της Μαστοροπούλου και δυο τελειωμένες επιθέσεις της Μαυρογένη, το σκορ έγινε 25-23, δίνοντας το σετ στις γηπεδούχες.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και ήταν ισόπαλες μέχρι το 10-10. Τα σέρβις των Παρλά και Κιρμανίδου έκαναν τη διαφορά, όμως και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της Σχολής Μωραϊτη, πήραν εύκολα το σετ με 25-11.

Ο προπονητής Γιώργος Κερκινές, στο 3ο σετ πέρασε η Μαθιουδάκη στη πάσα και τη Χριστοφοράκη στη θέση του λίμπερο, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και η Καραντώνια στη θέση της Μαυρογένη. Αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να επικρατήσουν με περίπατο 25-13.

Οι πόντοι του Κουκακίου ήρθαν με 15 άσους, 31 επιθέσεις και 3 μπλοκ, ενώ πήραν και 26 πόντους απο λάθη αντιπάλου. Πολύ καλή για άλλη μια φορά η Παρλά με 11 πόντους που εκτός από πόντους επίθεσης, έδωσε λύσεις από τη θέση του σέρβις και την υποδοχή.

Η Μαυρογένη συμπλήρωσε 10 πόντους, ενώ η Κιρμανίδου πίεσε πολύ από το σερβίς παίρνοντας 3 άσους. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι όλες οι αθλήτριες που έπαιξαν, σημείωσαν πόντο στην αναμέτρηση.

ΠΑΟ Κουκάκι-ΑΣ Σχολή Μωραΐτη 3-0 (25-23, 25-11, 25-13)

Διαιτητές: Μάλφας Χ., Σταυράτη Α., Κουρτετσιώτης Χ

.ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ (Κερκινές): Βλάγκα 7 (5/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κανδυλιάρη 4 (3/15 επ., 1 άσος), Παρλά 11 (7/18 επ., 4 άσοι), Δρακουλάκου 1 (1/8 επ.), Ζαλαχώρη 1 (1 άσος), Περάκη 1 (1/1 επ.), Παναγοπούλου (λ-78% υπ.) (Μαυρογένη 10 (8/16 επ. , 1 άσος, 1 μπλοκ), Μαστοροπούλου 2 (2 άσοι), Γεωργίου-Κίτσιου 4 (4/9 επ.), Μαθιουδάκη 2 (1/1 επ., 1 άσος), Χριστοφοράκη (λ-50%), Κιρμανίδου 5 (1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καραντώνια 1 (1 άσος)

ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ (Καλαμπόκης): Μπίνα, Νταουσιάνη, Μπίχτα, Νεοφώτιστου, Πλαβούκου, Γιαννάκου-Καίσαρη, Λασκαράτου, Σταθοπούλου