22-06-2014 14:59

Δεξαμενή και Αμαζόνες στον τελικό του κυπέλλου Μεταμόρφωσης

Η Δεξαμενή Μεταμορφωσης και οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας προκρίθηκαν στον τελικό του Final-4 του 3ου Κυπέλλου Γυναικών Μεταμόρφωσης. Στον μικρό τελικό θα παίξουν τα Γλυκά Νερά και ο Γέρακας.

Στον πρώτο ημιτελικό, η ομάδα της Δεξαμενής επικράτησε με 3-2 (25-21, 12-25, 25-21, 26-28, 15-13), των Γλυκών Νερών.

Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον καθώς στο 1ο σετ η ομάδα της Δεξαμενής πήρε μικρό προβάδισμα δύο πόντων και δεν ξέφυγε μέχρι που το σετ έληξε 25-21. Το 2ο σετ πήρε πολύ εύκολα ο ομάδα των Γλυκών Νερών που πίεσε στο σέρβις και με πολλά λάθη οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν το αποτέλεσμα. Το 3ο σετ βρήκε νικήτρια την ομάδα του Κιάσσου. Το σετ έφτασε μέχρι και το 20-10 αλλά τα κορίτσια των Γλυκών Νερών δεν τα παράτησαν και τελικά έχασαν 25-21 προμηνύοντας τι θα ακολουθήσει.

Έτσι το 4ο σετ έκλεψε τις εντυπώσεις της βραδιάς με την Δεξαμενή να παίρνει το προβάδισμα με 10-6 αλλά τα Γλυκά Νερά να επιστρέφουν και να ισοφαρίζουν στο 17-17. Η Δεξαμενή αντέδρασε και ξέφυγε 24-20 αλλά ούτε τότε τα κορίτσια του Παπαϊωάννου τα παράτησαν και έκαναν το 24-24, το τέλος του σετ βρήκε τα Γλυκά Νερά να πανηγυρίζουν με το σετ στο 26-28.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο και τελευταίο σετ με τα Γλυκά Νερά με την ψυχολογία στα ύψη με την ανατροπή του 4ου σετ πήραν "κεφάλι" με 4-7, τα κορίτσια του Κιάσσου πάλεψαν και ισοφάρισαν στο 8-8 και με προβάδισμα δύο πόντων στο 12-10 κατέκτησαν το σετ 15-13 και την πρόκριση στον Τελικό.

Στο δεύτερο αγώνα της βραδιάς η ομάδα των Αμαζόνων αντιμετώπισε τον Γέρακα με το 1ο σετ να κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νικολάκη πήρε μικρό προβάδισμα με 17-14 αλλά τα κορίτσια του Τζουβελέκη γύρισαν στο σετ κάνοντας το 18-18. Στο τέλος όμως δεν άντεξαν στη πίεση και τελικά έχασαν το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ οι Αμαζόνες πήραν προβάδισμα από την αρχή με 6-0 και 19-9, ο Γέρακας πάλεψε να καλύψει την διαφορά και τελικά να μειώσει σε 23-20, αλλά οι Αμαζόνες κατέκτησαν το σετ με 25-22. Η υπερπροσπάθεια και απογοήτευση του Γέρακα με τον ενθουσιασμό και το πάθος των Αμαζόνων το 3ο σετ πήρε εύκολα η ομάδα των Αμαζόνων με 25-10 και πανηγύρισε την πρόκριση στο Τελικό.