06-01-2019 20:27

Η Εθνική γυναικών ευφραίνει καρδίαν, 3-0 και τη Νορβηγία!

Ανήμερα των Φώτων η Εθνική γυναικών γιόρτασε με το πλέον παραδοσιακό τρόπο

την πρόκριση της στην τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019.

Στο κατέμεστο γυμναστήριο του Μαρκοπούλου - όπου δημιουργήθηκε το αδιαχώρητο και δεκάδες έμειναν εκτός γυμναστηρίου - και παρουσία του υφυπουργού αθλητισμού Γιώργου Βασιλειάδη και της περιφερειάρχη Αττικής Ρένας Δούρου η ελληνική ομάδα νίκησε και την Νορβηγία με 3-0 σετ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της προς την τελική φάση 18 χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία. Στο φινάλε του αγώνα οι διεθνείς έδωσαν... παραγγελιά για να χορέψουν συρτάκι γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του βόλεϊ.

H ελληνική ομάδα ανώτερη σε όλους τους τομείς επικράτησε της Νορβηγίας με 3-0 σετ ενώ στο 3ο σετ ο Γκιγιέρμο Ναράνχο είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες που είχε στην διάθεση του.

Στο πρώτο σετ η Νορβηγία χωρίς λάθος προηγήθηκε της Εθνικής με 8-6. Όταν όμως πήγε στη θέση του σέρβις η Μερτέκη η «γαλανόλευκη» δημιούργησε σερί 5-0 (σκορ 11-8) με την ακραία του ΑΟ Θήρας να έχει τους 4 κερδισμένους πόντους (3 άσσοι, 1 επίθεση). Από κει και ύστερα η ομάδα του Ναράνχο με φλοτ σέρβις της Γιώτα επέβαλλε τον ρυθμό της, αυξάνοντας διαρκώς την διαφορά η οποία έφθασε στην μέγιστη τιμή της στο + 7 (17-10). Το σετ έκλεισε με 25-20 με μπλοκ των Χριστουδούλου, Λαμπρούση,

Η Εθνική έχοντας βρει ρυθμό από το πρώτο σετ έφθασε άνετα στην κατάκτηση και του δευτέρου. Από το 3-3 πήγε στο 7-3 και στο 13-6 (+7) με την Χριστοδούλου να εκμεταλλεύεται την υποδοχή και να ανοίγει το παιχνίδι είτε στα άκρα κυρίως με την Στράντζαλη είτε στο κέντρο με την Γιώτα. Στο 19-11 η Γιοβάνη πήρε το βάπτισμα του πυρός στην Εθνική ομάδα αντικαθιστώντας την Οικονομίδου και η Βεργίδου πήρε τη θέση της Χριστοδούλου. Η Νορβηγία δεν μπορούσε να ακολουθήσει την Εθνική η οποία έφθασε σε διπλό σκορ (22-11) με το σετ να κλείνει πανηγυρικά με 25-13.

Στο τρίτο σετ ο Ναράνχο ξεκίνησε με πάσα την Βεργίδου και ακραία την Τοτσίδου αντί της Στράντζαλη. Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-3 και 14-10 αλλά μόλις ξαναβρήκε τα πατήματά της με αιχμή την Μερτέκη και σέρβερ την Τοτσίδου γύρισε το σετ με σερί 5-0 (15-14). Το ελληνικό μπλοκ λειτουργούσε στην εντέλεια με τα ατομικά των Λαμπρούση και Βεργίδου να ανεβάζουν την διαφορά στο 18-15 και την Βλαχάκη (αντικατέστησε την Μερτέκη στο 15-14) να γράφει τον πρώτο της πόντο στην παρθενική της εμφάνιση στην Εθνική στο 19-15. Ο Ναράνχο έδωσε χρόνο συμμετοχής και στην πρωτοεμφανιζόμενη Γεωργιάδου. Το σετ έληξε με 25-22 με τις διεθνείς να πανηγυρίζουν με συρτάκι στο κέντρο του γηπέδου την πέμπτη νίκη άνευ απώλειας σετ στον προκριματικό όμιλο.

Διαιτητές: Ντόταν (Ισραήλ), Ζγκούρι (Αλβανία).