29-01-2019 04:37

Τεράστια νίκη του Γ.Σ.Κερατέας πήρε 3-0 το ντέρμπι με τον Γ.Σ.Κορωπίου

Με πρωταγωνίστριες τις Τριανταφυλλίδη, Μεθενίτη, Γκαραγκούνη αλλά και το λίμπερο Λουκία Μεγαγιάννη ο Γ.Σ.Κερατέας πήρε το τοπικό ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Γ.Σ.Κορωπίου και έβαλε... φωτιά στο τοπικό πρωτάθλημα γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Μπαχράμη έκανε άλλη μία εκπληκτική εμφάνιση και από τη στιγμή που αγωνίζεται πλήρης έχει γράψει μόνο νίκες.

Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε ο Γ.Σ.Κορωπίου που πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλά τα έχασε στις λεπτομέρειες. Καθοριστικό σημείο ήταν το 1ο σετ όπου η ομάδα του Δημήτρη Γιαμαλή ήταν μπροσρά με 23-24 αλλά η Κερατέα κατάφερε να ανατρέψει και να επικρατήσει 27-25. Κλειστό ήταν και το 2ο σετ με τις γηπεδούχες να βγάζουν καθοριστικές άμυνες και κόντρα επιθέσεις που τους έδωσαν το 26-24.

Στο 3ο σετ ο Γ.Σ.Κορωπίου παραδόθηκε και γνώρισε την τέταρτη ήττα και πλέον είναι ισόβαθμος με τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου στην κορυφή της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Επίσης ισοφάρισε τις νίκες 1-1 σε περίπτωση που βρεθούν αντίπαλοι στα μπαράζ ανόδου.

Η μάχη της ανόδου φουντώνει για τα καλά καθώς η πρώτη ομάδα ανεβαίνει απ΄ευθείας και οι ομάδες από την 2η μέχρι την 5η θέση θα παίξουν μπαράζ για μία ακόμα θέση στη Β΄Εθνική.

Διαιτητές: Χρήστος Μαύρος, Θωμάς Παπαθανασίου. Γραμματεία: Ειρήνη Αμερικάνου.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 26-24, 25-14)

Γ.Σ.ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Δημήτρης Μπαχράμης): Μ.Γκαραγκούνη, Ηλιοπούλου, Ντάρδη, Μεθενίτη, Τριανταφυλλίδη, Προκοπίου / Μεγαγιάνη (λ), Σοφρόνη (λ).

Γ.Σ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Δημήτρης Γιαμαλής): Ζήση, Πολύζου, Αγγελή, Αποστόλου, Μπαγλατζή, Στάθη / Δαρέμα (λ), Μπασιαδάκη (λ), Μπορονικόλα, Τράκα Ζαρκάδη, Λάζαρη.

*Αργότερα δείτε βίντεο με συνεντεύξεις των δύο προπονητών και της Πηγιάνας Μεθενίτη του Γ.Σ.Κερατέας.

Τρίποντα Δάφνη και Αγιος Στέφανος

Σπουδαίες νίκες πήραν επίσης ο Αγιος Στέφανος και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Στο δεύτερο ντέρμπι της βραδιάς ο Αγιος Στέφανος νίκησε τον ΓΣ Γλυκών Νερών 3-0 σετ, ενώ η Δάφνη επέστρεψε στις επιτυχίες με τρίποντο επί των Θρακομακεδόνων που σταθερά την κρατάει σε απόσταση βολής από την πρώτη προνομιούχο πεντάδα.