27-01-2018 22:31

Νίκησε με Τερζή στην πάσα ο ΠΑΟΚ

Με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή και πρώτους σκόρερ τους Ουσίκοφ, Κουμεντάκη, Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-0 σε εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα. Οι πρωταθλητές σημείωσαν την 12η νίκη τους και την όγδοη με 3-0 σετ που τους έφερε στους 35 βαθμούς, στο -7 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και +7 από τον Φοίνικα Σύρου που βρίσκετεται στην 3η θέση.

Η Νίκη Αιγινίου κρατήθηκε μέσα στον αγώνα μέχρι το 15-15 του 1ου σετ, μέχρι το 17-17 του 2ου σετ, ενώ στο τελευταίο προηγήθηκε με 14-11 αλλά με το σερβίς του Ουσίκοφ ο ΠΑΟΚ οικοδόμησε σερί 7-0, προσπέρασε 18-14 και πήρε τη νίκη ξεκούραστα ενόψει και της αναμέτρησης που έχει με την Φριντρισχάφεν στη Γερμανία για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Αιγινίου γνώρισε την 6η ήττα, διατηρήθηκε στους 20 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας. Υπενθυμίζεται πως με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Παναγιώτης Παπαδόπουλος καθώς δεν βγήκε το δελτίο του.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο, ο Κουμεντάκης με επίθεση και ο Τερζής με μπλοκ έκαναν σερί 3-0 και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 18-15. Με το λάθος του Λουκούμι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 20-16. Η Νίκη μείωσε (20-17) με τον πρώην κεντρικό του ΠΑΟΚ Θανάση Ντίνα αλλά ο Τακουρίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 21-17, ο Κουμεντάκης πήγε στο σερβίς και με μίνι σερί έκανε το 24-17. Απλά ο Στρούγκαρ έκανε επίθεση και στη συνέχεια έχασε το σερβίς και έκλεισε το σετ 25-18.

Στο 2ο σετ στο 9-9 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 με Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη και ξέφυγε 12-9. Η Νίκη κάλυψε τη διαφορά και ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε νέα μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17.  Ο Ντίνας και ο Στρούγκαρ έκαναν λάθος επιθέσεις και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-17, ενώ στο 21-19 μετά από καλή άμυνα ο Ουτσίκοφ έκανε το 22-19, ο Πελεκούδας με μπλοκ το 23-19 και ο Τακουρίδης με άσσο το 24-19 κρίνοντας το σετ (25-20).Ο ΠΑΟΚ πέρασε 8-6 στο 3ο σετ αλλά η μαχητική Νίκη με τον Ντίνα και τα λάθη του ΠΑΟΚ προσπέρασε 12-10. Το φλοτ σερβίς του Ντίνα αιφνιδίασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και η Νίκη έκανε το 14-11. Ο Ουτσίκοφ με επίθεση μείωσε 12-14 και με τα σερβίς του σάρωσε την υποδοχή της Νίκης κάνοντας συνολικό σερί 7-0. Ο ΠΑΟΚ μετά το 18-14 κράτησε τη διαφορά. Η Νίκη μείωσε 21-20 και έχασε και κόντρα επίθεση με τον Στρούγκαρ για ισοφάριση αλλά ο Τακουρίδης τον κατέβασε με μπλοκ (23-21) και με νέο λάθος του Στρούγκαρ έγινε το 24-21 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Πελεκούδα 25-22.

Διαιτητές: Αγγελίδης – Σταυριανίδης

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) σε 79΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ -21% άριστες), Τερζής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουσίκοφ 16 (13/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιόν 5 (4/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 28% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 1 (1/3 επ)

MAΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/22 επ, 40% υπ -13% άριστες), Ντίνας 6 (3/6 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Κιγιαδα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/31 επ), Λουκούμι 5 (5/18 επ, 50% υπ - 29%άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 48% υπ -24% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής.