15-01-2022 22:22

Με οδηγό την Άγκοστ ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το τρίποντο στα Ιλίσια

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και στην έδρα του Ηλυσιακού, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ μετά από μία ώρα αγώνα. Πρόσωπο του αγώνα η  Τέιλορ Άγκοστ που πέτυχε 13 πόντους και αγωνίστηκε δύο σετ ως ακραία και στο τρίτο ως διαγώνια στην θέση της Χίπε.

Oι «ερυθρόλευκες» που είχαν το μυαλό τους στο ντέρμπι Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό την Τετάρτη, είχαν 7 άσσους και 11 μπλοκ κόντρα στον Ηλυσιακό πέρασαν εύκολα και εξασφάλισαν ένα άνετο τρίποντο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο σετ που πίεσε στο σερβίς δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την ομάδα του Πειραιά.

Διαιτητές: Μεταξά, Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Αντωνίου.

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού):
«Δείξαμε διάθεση και προσπάθεια και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στην άμυνα. Στο πρώτο σετ είχαμε καλή επίθεση. Φαίνεται ότι η ομάδα έχει ανέβει ψυχολογικά και όλοι πιστεύουμε ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουμε το στόχο μας».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Παίξαμε υπό περίεργες συνθήκες, γιατί είχε πολύ κρύο στο κλειστό γυμναστήριο. Οι αθλήτριες μου ήταν καλές, έπαιξαν πολύ καλά. Ξέραμε, ότι αυτό το ματς έπρεπε να το κερδίσουμε, αλλά γενικά, είναι πάντα σημαντικό να παίζουμε καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Συγχαρητήρια στις παίκτριές μου, κοιτάμε πλέον το σημαντικό ματς με τον Παναθηναϊκό».

1ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 19-25
2ο σετ: 4-8, 7-16, 8-21, 10-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 7 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 10-25, 14-25) σε 64'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 3 (3/21 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Λεγκρός 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ζίγκα 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή 2 (2/6 επ.), Ράντοβιτς 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 42% άριστες), Σύλλα, Κογεράκη, Παπαδέδε, Μπλιάτσου 1 (1/1 επ.), Μερκούρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Άγκοστ 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (7/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (4/6 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 46% υπ. - 31% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 3 (3/12 επ.).