14-01-2022 23:32

Ο ΠΑΟΚ χωρίς Μπράουν, Κουκλίνκι επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League και σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στερήθηκε των υπηρεσιών του Αντρέ Μπράουν και του Πάβελ Κουκλίνσκι νίκησε στο PAOK Sports Arena την Κηφισιά με 3-0 σετ και τουλάχιστον για ένα βράδυ απολαμβάνει το ρετιρέ της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

υνολικά αυτή είναι η 5η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και η 5η σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες και σημειώθηκε ενόψει της ρεβάνς με τη Μπαστάρντο στην Πορτογαλία. Είναι επίσης ο πρώτος αγώνας του ΠΑΟΚ για το 2022 στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος στην επίθεση ήταν ο Ούντρις που σημείωσε 17 πόντους με 16/26 επιθέσεις.

Η Κηφισιά γνώρισε την 7η ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 8 βαθμούς και στην 6η θέση. Απουσίασε ο Κρίστοφ Μαρκς και τη θέση του διαγώνιου πήρε ο Δημήτρης Παλαιολόγος.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε 4-1 μετά από άουτ του Κωτσάκη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους στο side out, ενώ μετά από λάθος του Σωτηρίου και κόντρα επίθεση του Κωτσάκη ισοφάρισαν 5-5.

Ο δικέφαλος με διαδοχικά μπλοκ των Γάτση και Ουόλς ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 9-6. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το +3 μέχρι τα μισά του σετ 13-10, με την Αθηναϊκή ομάδα να φτάνει σε απόσταση «αναπνοής» με πάιπ του Αμπράο 13-12. Μάλιστα η Αθηναϊκή ομάδα συνέχισε την αντεπίθεσή της χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με διαδοχικούς πόντους του Κωτσάκη προσπέρασε για πρώτη φορά 16-15.

Το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε ξανά σπουδαία δουλειά με τον Ούντρις να τον βάζει ξανά σε θέση οδηγού 17-16. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 19-19. Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε δύο κρίσιμους πόντους και προηγήθηκε 21-19, ενώ μετά από «Κηφισιώτικο» λάθος το σκορ διαμορφώθηκε 23-20. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα και με πόντους από τους Μίχαλι και Κωτσάκη ισοφάρισε 23-23. Ο Ούντρις με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον ΠΑΟΚ 24-23, με το μπλοκ του Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 25-23.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το 2ο σετ πίεσαν με το σερβίς και με τους Πετρέα και Ούντρις να τελειώνουν μπάλες προηγήθηκαν 6-1. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με τον Παλαιολόγο να πιέζει στο σερβίς αλλά και να τελειώνει κόντρα μπάλα μείωσε 6-4.

Στη συνέχεια το λάθος του Κωτσάκη και η κόντρα μπάλα του Ούντρις έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στο +5 (9-4). Η υπεροχή των «ασπρόμαυρων» συνεχίστηκε με τον Σωτηρίου να διαμορφώνει το 14-7 μετά από φάση διαρκείας. Οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και «ροκάνισαν» τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (15-12).

Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσαν το 19-13. Η Κηφισιά δεν πτοήθηκε από το -6 και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 22-19 μετά από επίθεση του Αμπράο. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ άουτ του Μπούτου έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, με τον Σωτηρίου να το τελειώνει με κόντρα επίθεση 25-20.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ με «αιχμή του δόρατος» τον Ούντρις προηγήθηκε 5-2 όμως η Κηφισιά έχοντας στο σερβίς τον Κωστόπουλου (είχε περάσει στη θέση του Παλαιολόγου) έτρεξε σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 5-5. Διαδοχικά «κηφισιώτικα» λάθη έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +4 (9-5). Η Κηφισιά μείωσε 9-7 με τον Αμπράο, όμως ο Κουμεντάκης με πλασέ έκανε το 13-9.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τζιουμάκα πήρε τον πρώτο άσο του αγώνα (από τους 2 συνολικά) φτάνοντας στο 19-13. Ο δικέφαλος κράτησε εύκολα το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο σετ 25-18 με επίθεση του Τζιουμάκα.

Διαιτητές: Bασιλειάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Εμμανοηλίδου.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-18
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 8 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 1 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 25-18) σε 82΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5π. (5/10επ.), Γουόλς 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.), Σωτηρίου 5 (3/8επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 36%αρ.), Γάτσης 8 (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούντρις 17 (16/26επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 83%υπ., 67%αρ.), Μπουράκης (λ), Μπούτος 1 (1/3επ.), Τακουρίδης 1 (1/1επ.), Τζιουμάκας 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 43%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ, Ροντρίγκο Αμπράο 10π. (10/28επ., 64%υπ., 36%αρ.), Κωτσάκης 14 (14/23επ., 44%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 3 (3/9επ.), Μιχάλι 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 5 (5/14επ.) / Κοντοστάθης (56%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής, Σπηλιώτης, Κωστόπουλος 2 (2/8επ.), Μελλές.