05-03-2014 20:29

Της πήρε τον αέρα και ανέβηκε κορυφή

Ο Ολυμπιακός έκανε... ξεκάθαρο ποιος είναι το αφεντικό στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΚ στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής που επαναλήφθηκε και ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ όπως και η αναμέτρηση της 21ης Δεκεμβρίου που ακυρώθηκε λόγω διαιτητικών λαθών. Οι ερυθρόλευκες έδειξαν ψυχή και με μεγάλες ανατροπές στο πρώτο και το τρίτο σετ πήραν τη νίκη που της φέρνει στην κορυφή της Α1 γυναικών με αέρα 2 βαθμών από την ΑΕΚ.

Η Ένωση γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και όπως και στον προημιτελικό του Κυπέλλου, έτσι και χθες οικοδομούσε μεγάλες διαφορές στο σκορ τις οποίες δεν αξιοποίησε.

Πήρε από νωρίς το κεφάλι στο σκορ (2-3), και το κράτησε για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ. Έφτασε μάλιστα να προηγηθεί με +5 δις (12-17, 13-18). Εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, που βελτίωσε την υποδοχή του, χάλασε αυτή της ΑΕΚ, και τελικά ισοφάρισε στους 20 πόντους. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (21-23) όμως το απόλεσε, όπως τελικά και το σετ, με την Κις να παίρνει δύσκολες και κρίσιμες επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα αρχικά ήταν ίδια με το πρώτο, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα, που μαλιστα έφτασε και τους 7 πόντους (9-16). Στη συνέχεια ανέβασε στροφές, άνοιξε πολύ την ψαλίδα, που έφτασε ακόμα και στο +11, και τελικά πήρε αρκετά άνετα το 2ο σετ, με 15-25, χωρίς πάντως να πείσει με την απόδοσή της.

Στο τρίτο, είδαμε καλύτερο θέαμα και... πολύ μπλοκ. Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι μετά το αρχικό 5-3 του Ολυμπιακού, το έκανε 5-7 και μετά... σκέπασε κυριολεκτικά τους αιθέρες, έχοντας συμπληρώσει ήδη 16 kill blocks. Έκανε το 18-11 και όλα έδειχναν ότι όλα είχαν τελειώσει. Όμως οι ερυθρόλευκες είχαν άλλη άποψη. Με ην Γιώρτα στο σερβις έτρεξαν ένα σερί 6-0 για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι διαφορά στο 19-22 με τον πόντο της Ιβάνοβα, όμως ο Ολυμπιακός στο 21-23 έτρεξε νέο σερί 4-0 με το κερασάκι να μπαίνει με άσσο της Χριστοδούλου.

Ο Ολυμπιακός σταθεροποίησε την απόδοσή του μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο 4ο σετ. Το 6-9 έγινε 13-10 με επίθεση της Ιβανοβα στο φιλέ. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η διαφορά εκτοξέυτηκε στο 19-13 και στο 23-16.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 17-25, 25-23, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 10 (2 άσοι, 7/10 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 14 (2 άσοι, 11/24 επ., 75% υπ., 1 μπλοκ), Κις 19 (1 άσος, 16/46 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 9 (2 άσοι, 5/14 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2 άσοι, 2/4 επ.), Τένεβα 1 (0/7 επ., 43% υπ., 1 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 33% υπ. - 19% άριστες), Κοσμά 11 (1 άσος, 9/18 επ., 61% υπ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Τέζα 1 (1 άσος)

ΑΕΚ (Μανώλης Ρουμελιώτης): Ιβάνοβα 13 (10/28 επ., 52% υπ., 3 μπλοκ), Κρουκ 7 (6/22 επ., 57% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/18 επ., 5 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21 (17/57 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 4 (2 άσοι, 2/5 επ.), Καβαθά 7 (3 άσοι, 3/8 επ.) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Φερνάντεζ 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Λαδένη, Τοτσίδου 2 (2/6 επ., 50% υπ.)