13-03-2016 19:32

Με... πολυβόλο Φερέιρα «αγκάλιασε» την 5η θέση

Ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση της 5ης θέση στην κανονική περίοδο της Volley League «Παμε Στοίχημα» έχει ο Παναθηναϊκός αφού επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού στην Κυψέλη για την 20η αγωνιστική.
Πρωταγωνιστής για τους πράσινους ήταν ο Γουίντσον Φερέιρα που σημείωσε 24 πόντους, ενώ με 18 πόντους τελείωσε ο Γκιμαράες. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε αποτελεσματικό σερβις που της έφερε 9 πόντους και καλό μπλοκ (16 πόντοι).

Ο αγώνας δεν είχε ανατροπές στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός είχε καλύτερη περίοδο το 2ο σετ όπου πήρε από την αρχή προβάδισμα χάρις το μπλοκ του Βαν Ντορν και αποτελεσματικούς τους Κάιο, Ροντρίγκο.

Από το 3ο σετ οι πράσινοι με τον Σούρδι βασικό ακραίο αντί του Παπαδόπουλου (που ξεκίνησε βασικός στα δύο πρώτα σετ) βρήκε ρυθμό σε σερβίς, ανάπτυξη και επίθεση και πήρε την 11η νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Εθνικό σε αγώνα που πιθανότατα να ξεκαθαρίσει η 5η θέση, ενώ ήδη με τον Παμβοχαϊκό πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος