26-03-2019 19:01

Η Τελχινίς 8ο πρωτάθλημα και νταμπλ πάλι στα Δωδεκάνησα

Το 8ο πρωτάθλημα γυναικών στα τελευταία 9 πρωταθλήματα γυναικών στα Δωδεκάνησα κατέκτησε η Τελχινίδα Ρόδου κάνοντας μάλιστα και το νταμπλ για τη σεζόν 2018-19.

Από τη σεζόν 2010-11 - με μοναδικό διάλλειμα το 2016-17 που αγωνίστηκαν στα σαλόνια της Α2 - τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά έχουν δημιουργήσει μια ισχυρή παράδοση που θέλει πάντα την Τελχινίδα πρωταθλήτρια στις γυναίκες.

Το τελευταίο σφύριγμα του τελικού των play offs στις γυναίκες το ακολούθησαν οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των αθλητριών και φίλων του ροδίτικου σωματείου αφού η επικράτηση στο τάι μπρέικ επί του Ροδίων άθλησις έφερε στην τροπαιοθήκη του το 8ο πρωτάθλημα.

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου τον Νοέμβριο, σε μια αγωνιστική χρονιά που ακόμα δεν έχουν γνωρίσει την ήττα, οι γυναίκες της Τελχινίδας έκαναν ένα ακόμα νταμπλ και θα εκπροσωπήσουν τα Δωδεκάνησα στην τελική φάση της Ζ΄ Περιφέρειας.

Στον 1ο τελικό των play offs ο ΡΣΦΠ Τελχινίς υποδέχτηκε στο Βενετόκλειο το Ροδίων άθλησις. Οι νίκες (από την α΄ φάση του πρωταθλήματος) ήταν 2-0 και η Τελχινίδα χρειαζόταν άλλη μια νίκη για να πάρει τον τίτλο.
Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τις πρωταθλήτριες που κυριάρχησαν σε όλους του τομείς στα δύο πρώτα σετ τα οποία και κέρδισαν εύκολα (25-06 και 25-15).

Το Ροδίων άθλησις όμως αντέδρασε στο 3ο σετ και προηγήθηκε με 13-18 και 20-16. Η Τελχινίδα αν βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και ισοφάρισε σε 20-20 τελικά έχασε το σετ με 20-25.

Με το ίδιο σκορ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ (2-2) και έστειλαν τον τελικό στο τάι μπρέικ.
Στο καθοριστικό 5ο σετ η Τελχινίδα ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 8-1, 14-5 και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του με 15-8.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σταματίου, ο Λάκης Λαζαράκης και ο Σάββας Πάττας.

ΡΣΦΠ Τελχινίς - Ροδίων άθλησις 3-2 (25-06, 25-15, 20-25, 20-25, 15-08) σε 108.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελένη Μητροπούλου, Ματίνα Γιαννέλη, Αγλαΐα Σκορδά, Μαριλιάνα Σούρδη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Φαμπιόλα Τερζίου, Φαίη Μίχου, Μελίνα Τερζή, Ειρήνη Κακλαμάνου, Μίρκα Στρατάκη, Ντιλέκ Χουσεΐν και Μαρία Βρατσάλη.

Ροδίων άθλησις: (Νίκος Μακρής, Βασίλης Προδρομίδης) Αγάπη Ευθυμίου, Χερ. Νουρεδίν, Ελισάβετ Αμορανίτη, Μαρία Μαστρογιάννη, Μαρίνα Τζανουδάκη, Ελένη Μαγαλιού, Χριστιάνα Παναγίδου, Χαρούλα Φραντζή, Σοφία Οικονόμου (λ), Ειρήνη Γεράκη (λ), Άντζελα Ντέμο και Ελένη Γιακουμάκη.