Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στο πρωτάθλημα Pre League:
Ο ΠΑΟΚ από το 2-0 σετ βρέθηκε να χάνει 12-14 στο τάι μπρέικ στο ντέρμπι κορυφής της Pre League κόντρα στον Παναθηναϊκό, όμως χάρη στα σερβίς της Μαρίας Κλέπκου και το μπλοκ της αρχηγού Εύης Κυριακίδου, ο δικέφαλος πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και έγινε το πρώτο φαβορί για την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Το Αιγάλεω ξεκίνησε με νίκη τον Β' γύρο της Pre League, επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 σετ του Πανιωνίου.
Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε κόντρα στην Άρτεμις Κορυδαλλού στη Νέα Φιλάδελφεια και χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη που θα την κρατήσει στο κυνηγί της κορυφής στη Pre League.
Μετά από 4 σερί αρνητικά αποτελέσματα, η Μεσσαρά επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας στη Κρήτη με 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς, στο πρώτο παιχνίδι του Β' γύρου της Pre League.
Η πρώτη έκπληξη στο φετινό κύπελλο είναι γεγονός, με τον Απολλώνιο να επικρατεί με 3-0 σετ του ΖΑΟΝ, αφήνοντάς τον εκτός συνέχειας. Ο Απολλώνιος που αγωνίζεται στην Α2 βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και πήρε την πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Β' φάσης του θεσμού και θα μπει στη κλήρωση την Πέμπτη 17/1 (12.00) μαζί με τις ΑΕΚ, Νέα Γενεά.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 19-21 Ιανουαρίου.
Δείτε στιγμιότυπα και δηλώσεις των πρωταγωνιστών από την αναμέτρηση του ΖΑΟΝ με την Άρτεμις Κορυδαλλού για την 11η αγωνιστική της Pre League, όπως τα κατέγραψε η κάμερα του nstv.gr.
Μία από τις 100 ψυχές που χάθηκαν άδικα στη φονική πυρκαγία στο Μάτι Αττικής ήταν η 13χρονη αθλήτρια του ΖΑΟΝ, Εβίτα Φύτρου, η οποία μαζί με τον 11χρονο αδερφό της και 54χρονο πατέρα της, δεν γλίτωσαν από την συμφορά της 23ης Ιουλίου 2018.
Το στίγμα της νέας χρονιάς έδωσε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος στη γενική συνέλευση του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού που έγινε στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».
Σύσσωμη η οικογένεια του βόλεϊ και όχι μόνο βρέθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης 15 Ιανουαρίου στον Ιερό Ναό Ταξιαρχών Κορυδαλλού για το ύστατο χαίρε στην Λίνα Αρβανίτη Ανδρεόπουλου.
Στο παρά πέντε γλίτωσε το κάζο ο ΠΑΟΚ στην έδρα της μαχητικής ΧΑΝΘ. Ο Δικέφαλος του Βορρά αν και βρέθηκε πίσω δύο φορές στα σετ και 12-5 στο τάι μπρέικ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και να κλείσει αήττητος τον πρώτο γύρο της Pre league.Η ΧΑΝΘ είχε το πρώτο ματς μπολ (14-13, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με και με άσσο της Ελισάβετ Ηλιοπούλου κατέκτησε το 5ο σετ με 15-17.
Ο ΖΑΟΝ νίκησε στην έδρα του με 3-2 σετ την Άρτεμις Κορυδαλλού και πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη του στη Pre League.
Μετά από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων, το Αιγάλεω επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Pre League, στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου.
Ο ΖΑΟΝ υποδέχεται στο Ζηρίνειο την Άρτεμις Κορυδαλλού για την 11η αγωνιστική της Pre League, αναμέτρηση που μπορείτε να παρακολουθήσετε μέσω live streaming. Ο αγώνας ξεκινάει στις 17.30.
Η ΑΕΚ έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο της Pre League, επικρατώντας στο σχολικό Νέας Φιλαδέλφειας με 3-0 σετ τον Πανιώνιο.
Ο Παναθηναϊκός πέρασε αλώβητος από το «Χαλκιοπούλειο» και με το 3-0 σετ επί του ΑΟ Λαμίας, έφθασε τις 10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Pre League.
 Με το δεξί μπήκε στο 2019 ο ΦΟ Βριλησσίων. Η αθηναϊκή ομάδα πέρασε από την Κρήτη και τη Μεσσαρά με 3-1 σετ και έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο της Pre League.
Ο Ανδρέας Γερόνικος είναι ο νέος προπονητής του Ηρακλή Κηφισιάς.
Ώρα για δράση και πάλι στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Πρι Λιγκ μετά από 20 μέρες απραξία.
Από την Κηφισιά στο Μαρκόπουλο μετακομίζει ο Βασίλης Μανθάτης, ο οποίος θα είναι ο αντικαταστάτης του Κώστα Σωτηρόπουλου, που έλυσε τη συνεργασία του με τον ΑΟΜ πριν λίγες ημέρες.
Ο Σωτήρη Πανταλέων, ο Γιώργος Πεντίδης, ο Γιώργος Φύτρος, ο Μάρκος Γαλιώτος και ο Δημήτρης Παλαιολόγος βρέθηκαν στη πρωτοχρονιάτικη γιορτή των ακαδημιών γυναικών βόλεϊ του Παναθηναϊκού.
Mε την συμμετοχή ομάδων από 10 συλλόγους της Αττικής θα γίνει από αύριο μέχρι και τις 6 Ιανουαρίου το Πρωτοχρονιάτικο τουρνουά βόλεϊ ακαδημιών γυναικών της ΑΕΚ.