23-10-2022 00:43

Καλύτερος ο Απολλώνιος πήρε το Πειραϊκό ντέρμπι με τον Πορφύρα

Με το δεξί ξεκίνησε ο Απολλώνιος στην Πρι Λιγκ καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε 0-3 (17-25, 19-25, 19-25) του Πορφύρα στο Πειραϊκό ντέρμπι και δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί για την διεκδίκηση της ανόδου στη Volley League.

Oι νικήτριες ήταν πολύ ανώτερες στο μπλοκ, εξαιρετικά παραγωγικές στην επίθεση και πίεσαν στο σερβίς δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αντιπάλων τους .

Από την άλλη ο φιλότιμος και μαχητικός Πορφύρας έχασε εύκολα το πρώτο σετ, πάλεψε στο δεύτερο και τρίτο σετ, αλλά τα πολλά λάθη και η ανωτερότητα του Απολλώνιου σε όλους τους τομείς του ματς, δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ το 8-7 έγινε 11-18, 13-22 και 17-25 για την ομάδα του Κερατσινίου. Στο δεύτερο σετ το 4-10, έγινε 10-12, η ομάδα του Μπουτσουρή ξέφυγε με 15-20, 18-23, και το κατέκτησε με 19-25.

Στο τρίτο σετ ο Πορφύρας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με αιχμή την Βραζιλιάνα Μπλούμ από 10-13 πήρε προβάδισμα με 17-16 αλλα δεν άντεξε στη συνέχεια. Ο Απολλώνιος με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό ξεπέρασε την πίεση των γηπεδούχων και των φιλάθλων του, και με σερί 9-2 πήρε το σετ με 19-25 και «κλείδωσε» το τελικό 0-3

Tα σετ (17-25, 19-25, 19-25)

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Γεράνιος, Παρατηρητής: Παγκοζίδης.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης):
Γεωργιάδου, Ιωαννίδου, Μπλουμ, Σωτηρίου, Ποντικάκη, Σάντε / Μπουσελάκου (λ), Θαλασσινού, Ατέσογλου, Σακιζλή

(17-25, 19-25, 19-25)Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Λάβδα, Σιδεράτου, Δραγουμάνου, Ράπτη, Πήττα, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ)