21-02-2022 13:51

Pre League Γυναικών: Τρίποντο κορυφής για τον ΖΑΟΝ, «αφεντικό» των ντέρμπι το Αιγάλεω 3-0 τα Πεύκα

Στην πρώτη θέση του Γ' ομίλου της Pre League γυναικών με 10 πόντους  ανέβηκε για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν ο ΖΑΟΝ, ο οποίος για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου της Πρι Λιγκ, επικράτησε των Βριλησσίων με 3-0  ενω στη  συνέχεια έχει να δώσει τρια καθοριστικά εκτός έδρας ματς με Βότση, Απόλλωνα Καλαμάτας και Αιγάλεω.

Με νίκες συνέχισε και το Αιγάλεω το οποίο επιβλήθηκε μετά του Απόλλωνα (3-1) και των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-0 και με 2/2 καθαρά τρίποντα 'εκανε εντυπωσιακή επαναφορά, και ειναι στην δεύτερη θέση με 9 πόντους. Τέλος ο Απόλλωνας Καλαμάτας επικράτησε του Ναύαρχου Βότση με 3-1 και μείωσε την διαφορά απο την αρχική τριάδα ενω ουσιαστικά το Σάββατο εχει "τελικό" με την ομάδα των Πεύκων στη Θεσσαλονίκη και κατόπιν  υποδέχεται τον ΖΑΟΝ.

Pre League Γυναικών - Γ' Όμιλος - 4η αγωνιστική

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

ΑΟ Αιγάλεω - ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-0 (25-22, 25-20, 27-25)

Mεγάλη μάχη έγινε στο Αιγάλεω όπου οι παθιασμένες «μπλέ» της Αγγελικής Αντωνιάδη κατάφεραν να λυγίσουν τα Πεύκα με 3-0. Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω προηγήθηκε με 22-18, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 22-22 ενώ στο τέλος με καθοριστική τη Ράπτη η οποία πήρε τρεις σερί πόντους, κατέκτησε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω πήρε μεγάλο προβάδισμα από την αρχή με 20-14, 22-18, τα Πεύκα πλησίασαν στο 22-20 αλλά και πάλι το «Σίτι» με τη Ράπτη και δύο λάθη των φιλοξενούμενων, έφεραν τους γηπεδούχους στο 25-20 και στο 2-0.

Θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ, καθώς το σκορ πήγε πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Στην εξέλιξη ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης, έφτασε σε δύο σετ μπολ (23-24 και 24-25) με την Κοτέογλου αλλα δεν μπόρεσε να το πάρει και να μειώσει το σκορ.

Η Οικονομάκη με κρίσιμη επίθεση ισοφάρισε σε 25-25, η Μελετιάδη έδωσε το προβάδισμα με 26-25 ενώ από λάθος των Πεύκων, οι νικήτριες πέτυχαν το 27-25 και σφράγισαν το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τσιτσικάς, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής: Παπαστάμος.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Μελετιάδη, Βλάχου, Ράπτη, Φακοπουλίδου, Πατεράκη, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Ανδρεόλα.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Μανώλης Σκουλιράκης): Νέβες, Κούση, Καραφουλίδου, Κοτέογλου, Κυριακίδου, Πίτερσον / Μυρίδου (λ), Μπάλλα (λ), Ματσαρόκη, Τόλιου, Σακκά, Τσιτσιπλάμη.

Απόλλων Καλαμάτας - ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση 3-1 (19-25, 25-21, 25-16, 25-18)

Διαιτητές: Γεράνιος, Χανδρινός, Γραμματεία: Τσιμικλή, Παρατηρητής: Τσουμελέας.

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

ΖΑΟΝ - ΦΟ Βριλησσίων 3-0 (25-23, 25-15, 25-18)

Τρίποντο κορυφής στο Ζηρίνειο οπου η ομάδα του Κώστα Λιώση με Γιοβάνη και Αργυροπούλου ήταν ανώτερη και επικράτησε 3-0 των Βριλησσίων που αντιστάθηκαν σθεναρά στο πρώτο σετ, ντέρμπι των βορείων προαστίων.'Ατυχες για ενα ακόμη ματς οι φιλοξενούμενες, αλλα αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό τους και βαρόμετρο της ομάδας. Ελένη 'Ερωτα, η οποία υπέφερε απο αμυγδαλίτιδα. Γεγονός που υποχρέωσε τον Χρήστο Τριανταφυλλόπουλο να παίξει με σχήματα ανάγκης.

Διαιτητές: Κυργιαλάνη, Μάλφας, Γραμματεία: Κρητικού, Παρατηρητής: Πολίτης.