30-01-2022 02:01

Με υπογραφή Βλάχου το Αιγάλεω λύγισε 3-1 τον μαχητικό Βότση

Με την Κατερίνα Βλάχου να βάζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή της στο φινάλε του τέταρτου σετ, το Αιγάλεω επικράτησε 3-1 (19-25, 25-20, 25-19, 25-23) του μαχητικού Βότση στην πρεμιέρα του Γ ομίλου, και ξεκίνησε με το δεξί την πορεία του στα πλέι οφ ανόδου της Πρι Λιγκ Γυναικών.

Η αρχηγός και μαέστρος του «Σιτι» σε μια καταπληκτική βραδιά, έκρινε την εξέλιξη του ματς, καθώς στο δεύτερο ματς μπολ του Αιγάλεω με απίθανο πλασέ αιφνιδίασε τις αθλήτριες του Κώστα Ιωαννίδη, πέτυχε το 25-23 με το οποίο «κλείδωσε» το καθαρό τρίποντο. Πλέον οι «μπλε» της Αγγελική Αντωνιάδη με ανεβασμένη ψυχολογία και την προσθήκη της Αμερικανίδας ακροδιαγώνιας, Αμπι Μπέρτικ, θα πάνε στο Ζηρίνειο για να αντιμετωπίσου σε ένα ακόμη ντέρμπι τον ΖΑΟΝ.

Από την άλλη ο Βοτσης έκανε καλή εμφάνιση, πάλεψε στα τρία από τα τέσσερα σετ του ματς, πίεσε στο σερβίς, δυσκόλεψε με το καλό του μπλοκ την επίθεση των γηπεδούχων, έφτασε κοντά στο 2-2 και στην κατάκτηση ενός πόντου αλλά λύγισε στο φινάλε από το αποφασιστικό και δυνατό Αιγάλεω.

Αγωνιστικά ο Βοτσης ξεκίνησε πολύ δυνατά το Αιγάλεω που μπήκε χαλαρά και με όπλο το σερβίς , αποτελεσματικό μπλοκ, και καλή θετική λειτουργία πηρε προβάδισμα με 4-8, το Αιγάλεω ισοφάρισε σε 8-8 αλλα ο Βότσης στη συνέχεια ξέφυγε με 9-13, 14-18, 15-20, 15-23 και 19-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω αντέδρασε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση τους και με τις ποιοτικές παίκτριες που απέκτησε, ξέφυγε με 15-9 με την Φακοπουλίδου ενώ λιγο αρότερα η Οικονμάκη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 17-10. Στη συνέχεια η αθηναϊκή ομάδα χαλάρωσε και ο Βότσης μείωσε την διαφορά στο -3 (22-19). Τελικά το Αιγαλεω πιο ψύχραιμο και με λιγότερα λάθη, έφτασε στο 25-20 και 1-1.

Ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 16-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με άσσο της νεαρής πασαδόρου Δρέμπελα ξέφυγαν 19-16 και 21-17 με νέο άσσο της Ράπτη. Ο Βότσης μείωσε σε 22-18, αλλά μέχρι εκεί, καθώς με την Φακοπουλίδου το Αιγάλεω έγραψε το 25-19 και πέρασε μπροστά με 2-1.

Στο τέταρτο σετ το ματς ήταν δραματικό. Αρχικά οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 13-8, ο Βότσης με σερί 7-1 πέρασε μπροστά με 14-15. Το Αιγάλεω ξαναπήρε το προβάδισμα με 20-18 με την Μελετιάδη, ο Βότσης ισοφάρισε σε 20-20 με την Σκουλούδη. Στην εξέλιξη του σετ, οι παίκτριες του «Σίτι» έφτασαν σε ματς μπολ με 24-22 με την εξαιρετική Ράπτη. Η Αλτίνη μείωσε σε 24-23 και η Βλάχου με εκπληκτική έμπνευση έγραψει το τελικό 25-23 και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Εκτός από την σούπερ Κατερίνα Βλάχου πολύ καλές ήταν οι δύο ακραίες, Φακοπουλίδου και Ράπτη και η κεντρική Μελετιάδη. Από τον μαχητικό Βότση, Αργυρίου, Χατζηλάμπρου, Κεραμιτσοπούλου, Καραντάκη.

Διαιτητές Αντωνόπουλος- Λιάκου

Αιγάλεω ( Αντωνιάδη): Φακοπουλίδου, Βλάχου, Πατεράκη, Οικονομάκη, Ράπτη, Μελετιάδη, Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Νικολαϊδη

Ναύαρχος Βότσης (Ιωαννίδης): Χατζηλάμπρου, Ακριβοπούλου, Τριλυράκη, Αργυρίου, Αλτίνη, Καραντάκη, Καψαμπέλη (λ), Ωραιόπούλου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Σκουλούδη, Βαμβακίδου