12-12-2021 19:42

Κυρίαρχος ο Απόλλωνας Καλαμάτας στα Βριλήσσια και περιμένει τον Βότση σε ντέρμπι πρωτιάς

Με όπλο το σερβίς ο Απολλωνας Καλαμάτας επικράτησε 0-3 (16-25, 14-25, 24-26) των Βριλησσίων εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική της Πρι λιγκ Γυναικών.Η Μεσσηνιακή ομάδα με το καθαρό τρίποντο που πήρε παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 22 βαθμούς , έναν πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Βότση που επίσης πέρασε νικηφόρα από την Ηλιούπολη με 1-3 και με 23 πόντους, παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στον Β όμιλο.

Την επόμενη αγωνιστική, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν σε ντέρμπι-«τελικό» στην Καλαμάτα, όπου ουσιαστικά θα παίξουν την πρωτιά του ομίλου. Από την άλλη τα Βριλήσσια θα παλέψουν μέχρι τέλους με την ΧΑΝΘ για την τρίτη θεση του ομίλου που οδηγεί στα πλεϊ οφ.

Στον αγωνιστικό τομέα οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά πίεσαν αφόρητα την υποδοχή των Βριλησσίων και παρά την φιλότιμη προσπάθεια της νεαρής και ταλαντούχας λίμπερο Χαβιάρα που αντικατέστησε την τραυματία Πολίτη, πήραν προβάδισμα με 3-10, 6-15, 10-20, 14-22 και 16-25 έκαναν το 0-1.

Ίδιο σενάριο είχαμε και στο δεύτερο με τον Απόλλωνα να είναι καταιγιστικός στην επίθεση με τις Θεοδωρακέα, την Αργεντίνα Τόσι, την Καραμούντζου και την Νίκη Κόλλια. Τα Βριλήσσια από την άλλη με πολλά προβλήματα σε μπλοκ και υποδοχή, έχασαν την επαφή με το σκορ, το οποίο ξεκίνησε με 3-11, 5-18 και εκτοξεύτηκε στο 8-20. Τελικά οι γηπεδούχες μπόρεσαν να μειώσουν κάπως την τεράστια διαφορά, και το σετ έληξε με 14-25.

Στο τρίτο είχαμε ανατροπή σκηνικού. Μετά τις εφιαλτικές στιγμές που πέρασαν στο δεύτερο σετ, τα Βριλήσσια μπήκαν μεταμορφωμένα με πολύ πάθος και πείσμα και σε συνδυασμό με την χαλάρωση των παικτριών του Μυτσκίδη, είχαμε ντέρμπι.

Με μπροστάρισες τις Έρωτα, Μαραθοκαμπίτου Σολωμού και βοήθειες στο φιλέ από Στάθη, Γιώτα, τα Βριλήσσια πήραν προβάδισμα με 13-9. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και απάντησε με σερί 5-11 καθώς πέρασε μπροστά με 19-20, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 20-20 και στην εξέλιξη προηγήθηκαν δύο φορές με 22-21 και 23-22 με την Σολωμού αλλα δεν άντεξαν.

Η ομάδα της Καλαμάτας ισοφάρισε σε 23-23 με την Καρακύκλα και έφτασε σε δύο ματς μπολ με τις Καρακύκλα (23-24) και Θεοδωρακέα (24-25). Τελικά από άουτ επίθεση των Βριλησσίων το σετ τελείωσε με 24-26, και ο Απόλλωνας πήρε το υπερπολύτιμο για αυτόν τρίποντο.

Τα σετ 0-3 (16-25, 14-25, 24-26)

Βριλήσσια (Τριανταφυλλόπουλος): ‘Ερωτα, Μικέλη, Σολωμού, Μαραθοκαμπίτου, Κογεράκη, Στάθη, Χαβιάρα (λ), Λογαρά, Κωστοπούλου, Βουμβουράκη

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μυτσκίδης): Βενέτη, Θεοδωρακέα, Τόσι, Καρακύκλα, Αποστολοπούλου, Καραμούντζου , Γκιαούρη (λ), Τσατουμά, Κόλλια