28-11-2021 20:01

Πρι Λιγκ Γυναικών: Συνέχισε το σερί του το Αιγάλεω με 6/6, καθώς επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Πανιώνιου

Την φρενήρη πορεία του συνέχισε το παθιασμένο Αιγάλεω στην Πρι Λιγκ Γυναικών. Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη επικράτησε με ανατροπή του ουραγού αλλα πολύ μαχητικού Πανιώνιου με 3-1 (27-29, 25-16, 25-16, 25-18), για την 6η αγωνιστική του Α΄ομίλου.Παράλληλα κράτησε το αήττητο σερί των 6/6, αύξησε την διαφορά από τον δεύτερο ΖΑΟΝ στο +4 (18-14), αλλά έχασε το ρεκόρ σετ που είχε μέχρι τώρα, καθώς υπέστη την πρώτη απώλεια από την ομάδα της Ν. Σμύρνης. Πλέον το «Σίτι» την επόμενη αγωνιστική θα δοκιμαστεί στο Ζηρίνειο σε ντέρμπι κορυφής με τον δεύτερο ΖΑΟΝ.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν θρίλερ στο πρώτο σετ. Αν και το Αιγάλεω πήρε διαφορά πήρε διαφορές 8-4 και 10-5, ο Πανιώνιος ανέβασε τη απόδοση τους και με την ορεξάτη διαγώνια του Σοφία Βασιλαντωνάκη, την πολύπειρη Ζένια Τσίμα και την ακραία Μπιάνκα Γκούρι, μείωσε σε 13-11.

Το Αιγάλεω ξέφυγε με 16-12, αλλα και πάλι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν σε 18-17 με την Τσίμα και άγχωσαν τις γηπεδούχες. Στην εξέλιξη του σετ, η Τσίμα με καρφί έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο με 21-22, απόφαση που αμφισβήτησαν ο πάγκος και οι παίκτριες του Αιγάλεω.

Το Σίτι ισοφάρισε σε 22-22, η Βασιλαντωνάκη έδωσε και πάλι προβάδισμα με 22-23, 23-23 από την Φακοπουλίδου, η Τσίμα με νέα επίθεση έφερε τον Πανιώνιο σε σετ μπολ με 23-24 αλλα είχαμε έκρηξη διαμαρτυριών από το Αιγάλεω καθώς ζήτησαν από τον πρώτο διαιτητή του ματς, τον κ. Μάλφα ότι το καρφί ήταν άουτ.

Ο ρέφερι δεν άλλαξε την αρχική του απόφαση , η Φακοπουλίδου «έσβησε» το πρώτο ματς μπολ κάνοντας το 24-24. Τα θρίλερ συνεχίστηκε με την Τσίμα να φτάνει τον Πανιώνιο σε δεύτερο σετ μπολ με 24-25, την Φακοπουλιδυο να ισοφαρίζει σε 25-25, τρίτο σετ μπολ η Βσιλαντωνάκη με 25-26, νέα ισοπαλία (26-26) με τη Ράπτη, η Βασιλαντωνάκη έδωσε το τέταρτο σετ μπολ με 26-27, όλα 27 με την Φακοπουλίδου, πέμπτο σετ μπολ η Γκούρι 27-28 και η Τσίμα με μπλοκ διαμόρφωσε το 27-29, και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω ανασυντάχθηκε μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά και πήρε προβάδισμα με 18-12. Εκεί είχαμε νέα ένταση καθώς κατά την διάρκεια τάιμ άουτ, ο διαιτητής Μάλφας προφανώς εκνευρισμένος από τις διαμαρτυρίες μερίδας οπαδών του Αιγάλεω, κατέβηκε από την σκάλα και πήγε στην γραμματεία για να ζητήσει να γραφτούν κάποιες παρατηρήσεις στο φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά και μετά από πολλές διαβουλεύσεις, με τον παρατηρητή του αγώνα και μέλη της διοίκησης του Αιγάλεω, πείστηκε να επιστρέψει στην σκάλα για να συνεχιστεί το ματς. Το Αιγάλεω δεν έχασε την συγκέντρωση του, κράτησε το προβάδισμα και ισοφάρισε σε 1-1 με 25-16.

Ανώτερο το Αιγάλεω και στο τρίτο σετ επικράτησε με 25-16 και πέρασε μπροστά με 2-1 ενώ στο τέταρτο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 11-11. Οι παίκτριες της Αγγελική Αντωνιάδη πάτησαν «γκάζι» με Οικονομάκη, Βλάχου, Ράπτη, Φακοπουλίδου και ξέφυγαν με 21-15 ενω τελείωσαν το σετ με 25-18 και «κλείδωσαν» το παιχνίδι με 3-1. Από τον πεισματάρη και μαχητικό Πανιώνιο που συμπλήρωσε έξι σερί ήττες, ξεχώρισαν Τσίμα, Βασιλαντωνάκη, Γκούρι, Δημοπούλου.

Τα σετ 3-1 (27-29, 25-16, 25-16, 25-18)

Διαιτητές Μάλφας, Χαμπιλού

Αιγάλεω (Αντωνιάδη): Βλάχου, Φακοπουλίδου, Ράπτη, Οικονομάκη, Μελετιάδη, Πατεράκη, Λύρα (λ) Δρέμπελα, Τριγωνίδου (λ).

Πανιώνιος (Σκουτελάκος): Βασιλαντωνάκη, Στάικου, Δημοπούλου, Γκούρι, Τσίμα, Φωτεινού, Μάρκου (λ), Κουμούτσου