08-03-2020 06:02

Κυριάρχησαν στο Αιγάλεω οι Αμαζόνες με Μαστοράκη και Κωτσιάκη

Με όπλο το μπλοκ οι Αμαζόνες πέρασαν από την δύσκολη έδρα του Αιγάλεω με το παραδοσιακό σκορ 1-3 για την 19η αγωνιστική της Πρι Λιγκ και με 48 βαθμούς, «κλείδωσαν» την δεύτερη θέση, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Μια δεύτερη θέση που δίνει στο σύλλογο της Ερυθραίας, το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ανόδου που θα ακολουθήσουν ενώ από την άλλη το γηπεδούχο Αιγάλεω που υπέστη την πέμπτη σερί του ήττα, βρίσκεται με ένα παιχνίδι περισσότερο σε τριπλή ισοβαθμία στην πέμπτη θέση με 24 βαθμούς μαζί με Πανιώνιο και Μακεδόνες Αξιού που έπαιξαν χθες (3-0 την Άρτεμις).

Οι νικήτριες ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτικό βράδυ τις δύο κεντρικές , Μαστοράκη και Κωτσιάκη, οι οποίες ήταν καταιγιστικές στις επιθέσεις πρώτου χρόνου αλλά και ανίκητες στο μπλοκ, όπου κυριάρχησαν στα περισσότερα σετ του αγώνα και έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση του τριπόντου. Από την άλλη το Αιγάλεω, είχε πάθος, διάθεση για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά λύγισε από την αδυναμία του στην υποδοχή στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, από τα προβλήματα που είχε πάνω στο φιλέ αλλα και από τα πολλά λάθη στο φινάλε των σετ.

Αγωνιστικά το Αιγάλεω ξεκίνησε με 7-4 από δύο άσσους της Τζαλαλή και διαρκείς επιθέσεις της Θώδη, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 11-14, το Αιγάλεω πήρε προβάδισμα με 17-14 με την Πατεράκη. Και πάλι οι παίκτριες του συλλόγου της Ερυθραίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν 17-17 με την Χρυσομάλλη και να περάσουν μπροστά με 19-21 από καρφί της Χριστοδούλου. Με σερί 5-1 το Αιγάλεω έφτασε σετ μπολ 24-22 από επίθεση της Κράνη αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το σετ. Οι Αμαζόνες με ξέσπασμα από Σιδεράτου και Βαρουδάκη πέρασαν μπροστά με 24-26 και έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ είχαμε περίπατο για τις Αμαζόνες, οι οποίες ξέφυγαν αρχικά με 13-20 με την Κωτσιάκη, και στη συνέχεια με καθοριστικές επιθέσεις σπο Χριστοδούλου και Σιδεράτου επικράτησαν με 17-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, το Αιγάλεω ξεκίνησε με όρεξη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-4 με την Πατεράκη,οι Αμαζόνες ισοφάρισαν με 14-14 με την Βαρουδάκη και στη συνέχεια αποσπάστηκαν με 18-21 με την Μαστοράκη.. Το Αιγάλεω αντέδρασε πέρασε μπροστά με 23-22 από μπλοκ της Βλάχου, έφτασε σε σετ μπόλ (24-22) με την Πατεράκη και με την Θώδη πήρε το σετ με 25-22 και μείωσε σε 1-2.

Στο τέταρτο, οι Αμαζόνες μπήκαν με πολλή συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, το αρχικό 9-10 έγινε με τις Μαστοράκη-Κωτσιάκη 12-20, το Αιγάλεω προσπάθησε να μειώσει αλλα με την Χριστοδούλου να καθαρίζει όλες τις επιθέσεις, «κλείδωσαν» το σετ με 15-25 και τον αγώνα με το τελικό 1-3.

Από τις Αμαζόνες εκτός από το δίδυμο Μαστοράκη και Κωτσιάκη που «έκοβε και έραβε», ξεχώρισε η παασαδόρος Χρυσομάλη που έπαιξε γρήγορα τους πρωτους χρόνους με τις κεντρικές και μοίρασε άψογα το παιχνίδι, η σταθερά καλή επιθετικά Χριστοδούλου, έδωσαν λύσεις Σιδεράτου, Βαρουδάκη ενώ εξαιρετική ήταν και η έμπειρη λίμπερο Γκιαούρη που έβγαλε δύσκολες άμυνες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από το Αιγάλεω ξεχώρισαν οι παθιασμένες Βλάχου και Θώδη.

Tα σετ:1-3 (24-26, 17-25, 25-22, 15-25)

Αιγαλεω: (Αντωνιάδη): Βλάχου, Τζαλαλή, Κράνη,Θώδη, Πατεράκη, Παρισάκη, Λύρα (λ), Κοκμοτού, Σολωμού, Ιωάννου, Κανελλοπούλου (λ)

Αμαζόνες (Ατσιδαύτης) Χρυσομάλλη, Μαστοράκη, Κωτσιάκη, Βαρουδάκη, Σιδεράτου,Χριστοδόυλου, Γκιαούρη (λ), Κοντραφούρη (λ), Σούλη