16-02-2020 04:02

Πρι Λιγκ: Εκπληκτική η Λαμία σόκαρε τις Αμαζόνες με 3-0

Πολύ μεγάλη νίκη γοήτρου και βαθμολογίας πέτυχε στο «Χαλκιοπούλειο» η Λαμία η οποία νίκησε για την 16η αγωνιστική της Πρι Λγκ, 3-0 τις Αμαζόνες που είναι δεύτερες στην βαθμολογία και πλησίασαν στον πόντο τον τρίτο ΖΑΟΝ.(34-33)

Από την άλλη οι φιλοξενούμενες που περνούν περίοδο μεγάλης αγωνιστικής κάμψης, δεν μπόρεσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από την Λαμία, και έμειναν στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ που επικράτησε 3-1 του ΖΑΟΝ.

Αμφίρροπο και συγκλονιστικό ήταν το 1ο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά έως το τέλος με τις Αμαζόνες να έχουν προβάδισμα δύο πόντων με 18-20 και τον ΑΟΛ με ένα εκπληκτικό σερί 7-0, κυρίως από το σερβίς, τελείωσε το σετ με 25-20

Απίστευτη ανατροπή είχαμε στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ξεκίνησε πολύ καλά προηγήθηκε με 1-7 και στη συνέχεια αύξησε το προβάδισμα στο 8-16 στα μέσα του σετ. Ο ΑΟΛ δεν παράτησε το σετ και με τη την σπουδαία Σαββίδου πρωταγωνίστρια στο μπλοκ και το σερβίς, μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους 14-17. Στην εξέλιξη του σετ η Τζούριτς με κρίσιμους πόντους έφερε το ματς στο 17-18 και μέσα σε πανδαιμόνιο, ο ΑΟΛ προσπέρασε με 19-18.

Με αιχμή την Φαλιάγκα η ομάδα του Ηλία Αγγέλη και σε συνδυασμό με την κατάρρευση των Αμαζόνων στην υποδοχή, ολοκλήρωσε το σετ με 25-18 και έκανε το 2-0, πραγματοποιώντας ένα επικό καμ-μπακ με σερί 17-2!

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ηλία Αγγέλη μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 8-3 με τις Αμαζόνες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με 9-9. Οι γηπεδούχες ανεβασαν την απόδοση τους με Τζούριτς και Φαλιάγκα και πήραν το προβάδισμα με 16-13 και 18-14. Με όπλο το μπλοκ και την βοήθεια των φιλάθλων της, η Λαμία μπόρεσε να κάνει νέο σερί και να κερδίσει τις σοκαρισμένες Αμαζόνες με 25-20

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-18, 25-20)

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Φαλιάγκα, Παπαδοπούλου, Σαββίδου, Νούσια, Παπαμίχου, Κόγιτς / Μάρκου (λ), Καϊμάκη.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ατσιδαύτης): Χριστοδούλου, Κωτσιάκη, Σιδεράτου, Βαρουδάκη, Μαστοράκη, Χρυσομάλλη / Γκιαούρη (λ), Κοντραφούρη (λ), Σούλη, Πατρινού.