09-02-2020 23:13

Επέστρεψαν στις νίκες οι Αμαζόνες με αντίπαλο το μαχητικό Βότση

Επιστροφή στις νίκες για τις Αμαζόνες , οι οποίες επικράτησαν 3-1 του Βότση για την 15η αγωνιστική της Πρι Λίγκ και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση, δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Η ομάδα της Ερυθραίας επκράτησε του Βότση με κόπο και ιδρώτα, ο οποίος έπαιξε χωρίς άγχος και κατάφερε στα τρία από τα τέσσερα σετ να βάλει δύσκολα στην ομάδα των βορείων προαστίων.

Οι Αμαζόνες μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και με την Χριστοδούλου προηγήθηκαν με 16-5 και στη συνέχεια ο κ. Ατσιδαύτης έβαλε στον αγώνα νεαρές παίκτριες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής.

Ο Βότσης στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και με σερί 3-9 πλησίασε στο 19-14. Με την Βαρουδάκη οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 23-17, 24-19 και με την Ζήση επικράτησαν σχετικά δύσκολα με 25-20.

Στο δεύτερο ο Βότσης ήταν εκπληκτικός, αιφνιδίασε τις Αμαζόνες από την αρχή. Με όπλο το μπλοκ και μεγάλη πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 11-20 με Γαϊτανίδου, Λάππα, Τσιούκαρη, Αντύπα. Οι παίκτριες του Ατσιδαύτη, αντέδρασαν, μείωσαν το σκορ με Βαρουδάκη, Σιδεράτου σε 15-21 αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και ο Βότσης ισοφάρισε σε 1-1 με 17-25.

Ντέρμπι ήταν και το τρίτο σετ με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 19-18. Στα κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχες με την Χριστοδούλου βρήκαν λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα λάθη του Βότση, ξέφυγαν με 6-0 σερί και πήραν το σετ με 25-18 και 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι Αμαζόνες ήταν ανώτερες πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα με 17-5 και 19-8  απο το σερβίς των Χρυσομάλλη, Χριστοδούλου, ο Βότσης όπως και στο πρώτο σετ, μείωσε σε 23-18 και η Βαρουδάκη ήταν αυτή ου υπέγραψε το 25-19 και το τελικό 3-1.

Κορυφαίες απο τις νικήτριες οι Χριστοδούλου,Βαρουδάκη, Κωτσιάκη απο τον Βότση, Γαϊτανίδου, Αντύπα, Μπάγγου, Λάππα.

Τα σετ 3-1 (25-20, 17-25, 25-18, 25-19)

Διαιτητές Λιδωρικιωτη- Μαρκάτης

Αμαζόνες (Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη, Χριστοδούλου, Βαρουδάκη, Τσακουμή, Μαστοράκη, Σιδεράτου, Γκιαούρη (λ), Κωτσιάκη, Πατρινού, Ζήση, Γιαννακοπούλου, Σούλη

Βότσης (Δεληγιαννη) Σακαράκη, Μπάγγου, Λάππα, Τσιούκαρη, Αντύπα, Γαίτανίδου, ΄Παπαδοπούλου (λ), Φραγκουλίδου, Τριλυράκη,