02-02-2020 05:00

Πρι Λιγκ: «Αφεντικό» του ντέρμπι και της κορυφής η ΑΕΚ

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε μετά το κύπελλο και το ντέρμπι πρωταθλήματος , καθώς η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 (25-23, 25-13, 25-11) των Αμαζόνων στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής της Πρι Λιγκ και πάτησε κορυφή με 38 βαθμούς έναντι 36 της ομάδας της Ν. Ερυθραίας.

Πλέον, με 8 αγωνιστικές να απομένουν για τη λήξη της κανονικής περιόδου, η ΑΕΚ θα επιδιώξει να κρατηθεί μόνη στην κορυφή για να εξασφαλίσει μετά από προσπάθεια τριών χρόνων το εισιτήριο που οδηγεί απευθείας στη Volleyleague.

Από την άλλη οι Αμαζόνες είναι υποχρεωμένες να περιμένουν κάποιο στραβοπάτημα της Ένωσης, ώστε να επωφεληθούν και να επιστρέψουν στην κορυφή διαφορετικά, θα διεκδικήσουν το δεύτερο εισιτήριο ανόδου μέσω πλέι οφ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ντέρμπι κρίθηκε στον τομέα σερβίς-υποδοχή, όπου η ΑΕΚ πίεσε ασφυκτικά τις φιλοξενούμενες και κατάφερε να τις αποδιοργανώσει ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν καλύτερη στο μπλοκ και είχε αποτελεσματικότατη επίθεση με Νομικού και Ράπτη.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 χάρη στα σερβίς της Κουντουρά και της Ράπτη. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 5-5, με μπλοκ της Μαστοράκη και πέρασαν μπροστά (7-8) με νέο μπλοκ της Κωτσιακη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-11, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ με πόντους από Διάλλα και Καββαδία βρέθηκε στο +3 (15-12).

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 15-14 με την Χριστοδούλου. Η Ράπτη με εντυπωσιακό καρφί ανέβασε το σκορ στο 16-14, ενώ ακολούθησε σερί 4-1 με τη Νομικού να ανεβάζει το δείκτη στου σκορ στο 20-15 και λιγο αργότερα στο 22-15 ενώ οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στο ματς με 22-20 μετά από μπλοκ της Βαρουδάκη.

Η Ράπτη με μπλοκ άουτ εκανε το 23-20 ενώ στην εξέλιξη του σετ και σε σερβίς της εξαιρετικής Κουντουρά, οι παίκτριες και ο κόσμος της ΑΕΚ ζήτησαν άσσο αλλά ο πρώτος διαιτητής ο κ. Μυλωνάκης έδειξε άουτ και το σκορ έγινε 23-21,μέσα σε πανδαιμόνιο.Η Ράπτη και πάλι με νέο καρφί έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ (24-21), όμως ένα σερβίς στο φιλέ και ένα μπλοκ από τις Αμαζόνες έφεραν τη διαφορά στον πόντο (24-23).

Στην επόμενη φάση μετά από τάιμ άουτ που είχε πάρει ο Γιώργος Μπακοδήμος, υπήρξε παράβαση φιλέ από τις φιλοξενούμενες και με 25-23 η ΑΕΚ πήρε το σετ θρίλερ και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 10-10 η ΑΕΚ με σερι 6-1απο Διάλλα, Ράπτη και Νομικού ξέφυγε με 16-11ενω με 3 σερί άσσους και πάλι της Ράπτη, η “Ένωση” έφτασε εύκολα στο +8 (19-11).

Στη συνεχεια Καραγκούνη και Κουντουρά διαμόρφωσαν εύκολα το 25-13 και έδωσαν προβάδισμα με 2-0.Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική, έφτασε γρήγορα στο +8 (13-5) με Νομικού, Ράπτη και άσσο της Καραγκούνη, στην εξίσωση του ματς μπήκαν και οι φίλαθλοι της ΑΕΚ που με τα συνθήματα τους, έσπρωξαν τις γηπεδούχες να φτάσουν στο 21-9 με άσσο της Κουντουρά ενώ η Νομικού με μπλοκ άουτ υπέγραψε το 25-11 και το τελικό 3-0 στα σετ

.Μετά το τέλος του αγώνα οι “κιτρινόμαυρες” γνώρισαν την αποθέωση από το φίλαθλο κόσμο και έδωσαν υπόσχεση για ανάλογη συνέχεια.Από τις νικήτριες δεν υστέρησε καμία παίκτρια αφου αγωνίστηκαν ολες με συγκέντρωση και πάθος, από τις Αμαζόνες που αντιστάθηκαν στο πρώτο σετ αλλα λύγισαν στα επόμενα δύο, ξεχώρισαν κατά διαστήματα Σιδεράτου, Κωτσιάκη, Χριστοδούλου.

Διαιτητές: Μυλωνακης-Αντωνόπουλος

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-11)

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Καββαδία, Νομικού, Καραγκούνη, Μπελιά (λ)

Αμαζόνες: (Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη, Σιδεράτου, Βαρουδάκη, Χριστοδούλου, Κωτσιάκη, Μαστοράκη Γκιαούρη (λ), Τσακουμή, Πατρινού, Κοντραφούρη