17-11-2019 22:48

Σπουδαία ανατροπή της Λαμίας κόντρα στο Αιγάλεω

Μεγάλη ανατροπή έκανε ο ΑΟΛ στο «Χαλκιοπούλειο» για την 6η αγωνιστική της Πρι Λιγκ καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το μαχητικό Αιγάλεω, κατάφερε να κάνει εντυπωσιακό «καμ μπακ» και να επικρατήσει με 3-2. Οι νικήτριες βρίσκονται στην πέμπτη θέση με 10 πόντους και το Αιγάλεω στην 8η με 8 πόντους.

Στο 1ο σετ το Αιγάλεω με όπλο το μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση από τις Θώδη, Παρισάκη, ξέφυγε με 6-13, 8-16,13-19 και κατάφερε να πάρει το σετ με 18-25.

Στο 2ο σετ είχαμε πολύ μεγάλη μάχη. Ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 8-5 αλλά η εξαιρετική απόδοση της πασαδόρου ττων φιλοξενούμενων, Κατερίνας Βλάχου και οι συνεργασίες με την Παρισάκη, βοήθησαν το «Σίτι» να προηγηθεί με 16-20.Η Τζούριτς και η Νούσια μείωσαν αρχικα για τον ΑΟΛ σε 19-21 και 21-22 αλλά η Νούσια ηταν αυτή που με 2 συνεχόμενους άσσους, εφτασε τις γηπεδούχες σε σετ μπολ (24-23).

Οι φιλοξενούμενες με πολύ δύο κρίσιμες επιθέσεις της ακραίας, Μαρία Θώδη, ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25 πέρασαν μπροστά με την Παρισάκη (25-26), η Τζούριτς ισοφάρισε σε 27-27 αλλά το σετ πήγε τελικά στην ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδου με το εκπληκτικό 27-29 έκανε το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, μπήκε πολύ δυνατά, πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του σετ, διατήρησε μια διαφορά 6 πόντων με σκορ 15-9 που έγινε 19-10 από το Αιγάλεω και αιχμή τη Τζούριτς ο ΑΟΛ μείωσε σε 1-2 με 25-12.

Στο 4ο σετ ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 7-0 και 13-6. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 14-10 αλλα η είσοδος της κεντρική Ελευθερία Παπαδοπούλου βοήθησε το σκορ να γίνει 16-11 και να ξεφύγει η ομάδα του Αγγέλη με +8 (19-11). Το Αιγάλεω μείωσε σε 20-15, με το σετ να πηγαίνει τελικά στον ΑΟΛ με 25-17 (2-2) και το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο ΑΟΛ με την ψυχολογία στα ύψη πίεσε από σέρβις με τη Τζορτζίνα Καϊμάκη και προηγήθηκε με 4-0. Η Νούσια πήρε καθοριστικούς πόντους με το σκορ στην αλλαγή γηπέδου να γίνεται 8-4 ενώ με σερί 7-3 οι γηπεδούχες «κλείδωσαν» με 15-7 το σετ και την κατάκτηση του πολύτιμου διπόντου. Στην επόμενη αγωνιστική (7η), η Λαμία πάει στην Κηφισιά για το ματς με το ΖΑΟΝ και το Αιγάλεω υποδέχεται τα Βριλήσσια.

Τα σετ 3-2 (18-25, 27-29, 25-12, 25-17, 15-07)

.ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Παπαμίχου, Νούσια, Τσιούμα, Κόγιτς, Παπαδοπούλου, Σαββίδου / Μάρκου (λ), Καϊμάκη, Βλάχου.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Πατεράκη, Βλάχου, Παρισάκη, Μανώλικα, Τζαλαλή, Θώδη / Λύρα (λ), Κράνη, Κοκμοτού, Υφαντή, Σολωμού.