11-11-2019 01:51

Δεύτερη θέση για την ΑΕΚ που πέρασε με 2-3 απο το Ζηρίνειο

Τα κορίτσια της ΑΕΚ συνέχισαν με νίκες καθώς επικράτησαν με 3-2  του ΖΑΟΝ στο Ζηρίνειο για την 5η αγωνιστική της Pre League, αλλά η απώλεια βαθμού από την μαχητική ομάδα των βορείων προαστίων, κόστισε την πτώση από την κορυφή, όπου βρίσκονται οι Αμαζόνες μόνες πρώτες μετά την δύσκολη νίκη κόντρα στη Λαμία.

Η «Ένωση» του Γιώργου Μπακοδήμου αν και προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 σετ, δεν κατάφερε να αποδράσει με τρίποντο και είναι πλέον δεύτερη με 11 βαθμούς, παράλληλα έκανε το ντεμπούτο της με τα «κιτρινόμαυρα» και η Πένυ Καραγκούνη που συνέβαλλε τα μέγιστα στην επικράτηση του “δικεφάλου”. Από την άλλη ο ΖΑΟΝ υπέστη την τρίτη σερί ήττα που τον έφερε στην έκτη θέση με 8 βαθμούς.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι αθλήτριες του Γιώργου Μπακοδήμου προηγήθηκαν με 1-3 και 2-4, αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν με σερί 7-1 και προηγήθηκαν 9-5.. Με την Ράπτη να παίρνει δύσκολους πόντους και την Καββαδία να δίνει λύσεις με πρώτους χρόνους, η Ένωση ισοφάρισε σε 11-11. Η Κουντουρά με πλασέ έδωσε “αέρα” δύο πόντων (15-17) ενώ με συνεχή μπλοκ, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 17-23 και τελείωσαν το σετ με 19-25..

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε πιο δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-0 και 10-6. Η Καραγκούνη πήγε στο σερβίς και έδωσε σημαντικές ανάσες στην ΑΕΚ, που μείωσε σε 11-10. Ωστόσο, η απάντηση του ΖΑΟΝ ήταν άμεση, καθώς αποσπάστηκε με 16-12.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία της Νομικού, η οποία με εξαιρετικές επιθέσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσια (18-18). Ο ΖΑΟΝ με την κορυφαία Αργυροπούλου ξέφυγε με 22-18, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο με 24-23 αλλά με καρφί της Σωτηρίου ο ΖΑΟΝ έκανε το 25-23 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 14-18, ο ΖΑΟΝ με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 20-18, με την ΑΕΚ όμως να απαντά με σερί 1-7 και να παίρνει το σετ με 21-25 και τνα μειώνει σε 1-2  σετ.

Στο τέταρτο, ο ΖΑΟΝ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και ξέφυγε με 19-14.. Η ΑΕΚ για ακόμα μία φορά δεν το έβαλε κάτω και με οργανωμένες επιθέσεις και βελτίωση του μπλοκ έφτασε μέχρι και το 22-23. Η ομάδα της Κηφισιάς με ανατροπή και κρίσιμο μπλοκ της Μελετιάδη πήρε το σετ 25-23 να έστιλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, μετά το αρχικό 3-2 ο ΖΑΟΝ δεν άντεξε, εκανε πολλά λάθη ,η ΑΕΚ πέρασε μπροστά εύκολα με 5-8 , 7-11, 9-13 χάρις σε πόντους της Ράπτη από το σερβίς και της Διάλλα.Η Κουντουρά με άσσο έκανε το 9-14 και η λίμπερο Μπελιά με τυχερή άμυνα που έγινε πόντος, τελείωσε το ματς με 9-15 και «κλείδωσε» το τελικό 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ το Σάββατο (16/11, 18:45) με την ΧΑΝΘ στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας για την 6η αγωνιστική της Pre League ενώ ο ΖΑΟΝ πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη για να απιξει με τον Βότση.

Τα σετ 2-3: (19-25, 25-23, 21-25, 25-23, 09-15).

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Μελετιάδη, Αργυροπούλου Ευδ., Ποδαρά, Σωτηρίου, Αρβανιτοπούλου, Αναγνώστου / Αργυροπούλου Μ. (λ), Γεωργιλά, Κούτσικου, Χανδρή.

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Καββαδία, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Μπίσκου / Μπελιά (λ), Χάνα (λ), Καραγκούνη, Μασούρα.