10-11-2019 23:46

Μόνες πρώτες οι Αμαζόνες με αγχωτικό 3-0 κόντρα στη Λαμία

Την μοναξιά την κορυφής απολαμβάνουν από χθές οι Αμαζόνες για την 5η αγωνιστική της Πρι Λιγκ, καθώς μετά την απώλεια βαθμού της ΑΕΚ στο Ζηρίνειο και την δύσκολη νίκη τους στις λεπτομέρειες με 3-0 ( 25-23, 25-10, 27-25) κόντρα στη Λαμία, η ομάδα της Ερυθραίας είναι μόνη πρώτη με 12 βαθμούς.

Η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη πήρε ένα ντέρμπι χωρίς να παίξει καλά στα δύο από τα τρία σετ του αγώνα και καρδιοχτύπησε πολλές φορές από την μαχητική και ανταγωνιστική Λαμία που πάλεψε γερά, πίστεψε στη νίκη αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες.

Αγωνιστικά η Λαμία έκανε στο πρώτο σετ εκπληκτικό ξεκίνημα καθώς πήρε προβάδισμα με 6-13 αλλά στη συνέχεια οι Αμαζόνες απάντησαν με σπουδαίο σερί 12-5 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 18-18. Στη συνέχεια ξέφυγαν με 24-21 αλλά η Σαββίδου με άσσο μείωσε σε 24-23 αλλά η παθιασμένη Σιδεράτου με κρίσιμη επίθεση πήρε το σετ με 25-23 και έκανε το 1-0.

Έργο Χρυσομάλλη ήταν το δεύτερο σετ καθώς η πασαδόρος των Αμαζονων πήγε στο σερβίς στο 12-5 και έφυγε στο 19-6. Η Λαμία κατέρρευσε αγωνιστικά και οι νικήτριες με περίπατο πήραν το σετ με 25-10 και έκαναν εύκολα το 2-0. Στο τρίτο σετ είχαμε πάλι ντέρμπι με την Λαμία να ξεφεύγει με 8-13, οι Αμαζόνες πέρασαν μπροστά με 20-19 και 24-22 με την Βαρουδάκη.

Η Λαμία έκανε την ανατροπή με την Σαββίδου όπου έβαλε μπροστά την ομάδα της Φθιώτιδας με 24-25, εκεί η Νούσια έχασε την επίθεση και έδωσε την ευκαιρία να στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν με 25-25 και στη συνέχεια με άουτ πλασέ της Σαββίδου και καρφί της Χριστοδούλου, οι Αμαζόνες επικράτησαν με το αγχωτικό 27-25 και «κλείδωσαν» το τέταρτο τρίποντο της χρονιάς.

Κορυφαίες από τις Αμαζόνες Σιδεράτου, Χριστοδούλου, Χρυσομάλλη , Κωτσιάκη, και με ξεσπάσματα η Βαρουδάκη, από τη Λαμία εξαιρετική η Σαββίδου, Τζούριτς, Νούσια και Μάρκου.

Τα σετ 3-0 ( 25-23, 25-10, 27-25)

Διαιτητές Βουδούρης, Λιάκου

Αμαζόνες (Ατσιδαύτης): Χριστοδούλου, Χρυσομάλλη, Σιδεράτου, Μαστοράκη, Κωτσιάκη, Βαρουδάκη, Γκιαούρη (λ),

Λαμία (Αγγέλης): Σαββίδου, Τζούριτς, Νούσια, Φαλιάγκα, Παπαδοπούλου, Παπαμίχου, Μάρκου (λ), Κλέτσα (λ), Καϊμάκη