20-10-2019 18:00

Οι παθιασμένοι Μακεδόνες «λύγισαν» τις Αμαζόνες

Μακεδόνες Αξιού στα Κύμινα καθώς νίκησαν τις Αμαζόνες με 3-0 σετ, για την 2η αγωνιστική της Pre League

Οι νικητριες επαιξαν με πάθος, ειχαν καλό μπλοκ και στα κρίσιμα σημεία βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τις Ζιώγα και Τσιμαφέγιεβα και πρώτη σκόρερ την Σοφία Δορούκα με 16 πόντους. Οι φιλοξενούμενες πάλεψαν αλλα στους τελευταίους πόντους των σετ, έκαναν εύκολα λάθη και ειχαν πολλά χαμένα σερβίς. Στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες προηγήθηκαν 20-22 αλλα οι Μακεδόνες επικράτησαν με 25-23. Στο δεύτερο οι Θεσσαλονικιές πήραν απο την αρχή το προβάδισμα με 19-15, 24-19 και πεικράτηαν τελικά με 25-21. Στο τρίτο εγινε μεγάλη κόντρα οι Μακεδόνες προηγήθηκαν 19-17, 21-20, 23-22 κα τελικά "κλείδωσαν" το σετ με  25-22 και την νίκη με 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-22)

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Οικονομίδης): Τσιμαφέγεβα, Ζίγκα, Ζιώγα, Δορούκα, Μητακίδου, Τσοχατζή / Παπαδοπούλου (λ), Ευθυμιάδου (λ), Τζειρανίδου Σ., Τζειρανίδου Δ.

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ατσιδαύτης): Χριστοδούλου, Κωτσιάκη, Σιδεράτου, Βαρουδάκη, Μαστοράκη, Χρυσομάλλη / Γκιαούρη (λ), Κοντραφούρη (λ), Γιαννακοπούλου, Τσακούμη, Σούλη.