30-09-2019 03:15

Έκαναν το φιλικό... ντέρμπι Αιγάλεω και Απόλλωνας Καλαμάτας

Με ισοπαλία 2-2 ολοκληρώθηκε το χθεσινό φιλικό του Αιγάλεω με τον Απόλλωνα Καλαμάτας που αγωνίζεται στην Α2 γυναικών. Το παιχνίδι είχε απρόσμενη εξέλιξη, καθώς αν και τις δύο ομάδες τις χωρίζει μια κατηγορία, αγωνίστηκαν σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού με πολύ πάθος για τη νίκη, θυμίζοντας ουσιαστικά ντέρμπι πρωταθλήματος με βαθμολογική σημασία.

Αρχικά οι φιλοξενούμενες μπήκαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι, πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 26-28 ενώ επικράτησαν πιο άνετα με 18-25 στο δεύτερο.

Το 0-2 πείσμωσε σημαντικά τις παίκτριες του Αιγάλεω, οι οποίες στη συνέχεια αντέδρασαν, ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν εύκολα σε 12-25 ενώ επικράτησαν στο τέταρτο, μετά από μάχη με 25-21, και διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Τα σετ: 2-2 (26-28, 18-25, 25-12, 25-21)

Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου, Θώδη, Παρισάκη, Πατεράκη, Μανώλικα, Τζαλαλή, Λύρα (λ), Κανελλοπουλου (λ), Υφαντή, Κράνη, Κοκμοτού, Σολωμού

Απόλλων Καλαμάτας (Μυτσκίδης) Καραμούντζου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Μουρατίδη, Καρακύκλα, Κορακιανίτη, Γάκη (λ), Σακελλαρίου