11-04-2019 01:38

Το Αιγάλεω νίκησε τον Πανιώνιο (3-0) αλλα έχασε την Κουλοπούλου

Παρά το μεγάλο σοκ του τραυματισμό της ακραίας, Κατερίνας Κουλοπούλου, το Αιγάλεω νίκησε στην έδρα του με 3-0 (25-22, 25-15, 25-18) σετ τον Πανιώνιο και πήρε προβάδισμα όσον αφορά την υπόθεση της παραμονής στη Pre League.

Η 20 χρόνη αθλήτρια της ομάδας της Αγγελικής Αντωνιάδη, τραυματίστηκε στο αριστερό της γόνατο στο 6-8 του δευτέρου σετ, όταν στην προσπάθεια της να καρφώσει, προσγειώθηκε άτσαλα στο τερέν, «σφαδάζοντας» παράλληλα από τους πόνους.(οπως δείχνει η φωτό του Δημήτρη Αντωνάκη).

Στην συνέχεια η παίκτρια του «Σίτι» αποχώρησε από το γήπεδο υποβασταζόμενη και κάτω από τα θερμά χειροκροτήματα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό του Αιγάλεω. Μετά τη λήξη του αγώνα και ενώ ειχε ηρεμήσει από τους πόνους, η άτυχη αθλήτρια μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου υποβλήθηκε σε μαγνητική τομογραφία, τα αποτελέσματα της οποίας θα γίνουν σήμερα γνωστά και θα δείξουν το μέγεθος του τραυματισμού της. Δεν αποκλείεται  η  ατυχη παικτρια να χειρουργηθεί πολύ σύντομα.

Αγωνιστικά το Αιγάλεω ήταν καλύτερο από τη γραμμή του σερβίς (8-6) και παρόλο που στατιστικά είχε χειρότερη υποδοχή (31% έναντι 40% του Πανιωνίου), μπόρεσε να κυριαρχήσει στην επίθεση με 36% αποτελεσματικότητα (28% ο Πανιώνιος) και να παρει μια μεγάλη νίκη.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (13/4, 19.30) στο κλειστό του Μίλωνα. Αν νικήσει ο Πανιώνιος τότε θα υπάρξει και τρίτο παιχνίδι στο Αιγάλεω. Αν το «Σίτι» επικρατήσει τότε θα παραμείνει στη κατηγορία και ο Πανιώνιος θα παίξει με τον ηττημένο του ζευγαριού ΧΑΝΘ - Μεσσαρά για την παραμονή του.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 18-18, οι γηπεδούχες μεσερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 22-18 μετά από άσσο της Βλάχου, ο Πανιώνιος μείωσε σε 23-22 με άσσο της Παυλοπούλου αλλα το χαμένο σερβίς της ίδιας πάικτριας στην επόμενη φάση και πλασέ της Μελετιάδη,το Αιγάλεω πήρε το σετ με 25-22 και έκανε το 1-0

Στο δεύτερο σετ και μετά τον τραυματισμό της Κουλοπούλου στο 6-8, ο Πανιώνιος ξέφυγε με 6-10 αλλα στην συνέχεια το Αιγάλεω έδειξε χαρακτήρα και αποφασιστικότητα . Οι νικήτριες έπαιξαν για την τραυματισμένη συμπαίκτρια τους, και με αποκάλυψη την νεαρή Ρόζα Αρμάου που βοήθησε καθοριστικά στην επίθεση, και πόντους από Κοντούδη, Μελετιάδη, Κοκομοτού, έκανε σπουδαίο σερί 14-3 και εκτίναξε την διαφορά στο 20-13.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μειώσει αλλά με την Αρμάου να πετυχαίνει τρεις από τους τέσσερεις τελευταίους πόντους του σετ, το Αιγάλεω επικράτησε άνετα με 25-15 και έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ το αρχικό 10-10 με σερί 9-3 από πόντους των Κοκομοτού, Τζαλαλή, Αρμάου, και δύο άσσους από την Κράνη, το Αιγάλεω ξέφυγε με 19-13. Ο Πανιωνιος αντέδρασε και με μπροστάρισα την πασαδόρο Φλιάκου, μείωσε σε 19-15 και 21-17 . Στην εξέλιξη του σετ, τρεις άστοχες επιθέσεις της Μικρουδάκη, βοήθησαν το Αιγάλεω να ξεφύγει με 24-18 και την Μανώλικα με πλασέ να «κλειδώσει» το σετ με 25-18 και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Από τις νικήτριες, ξεχώρισαν η Βλάχου, η παθιασμένη Τζαλαλή με 10, η Κοκμοτού με 14, η νεαρή Αρμάου με 7 που άλλαξε την μορφή του αγώνα με την είσοδο της, στο δεύτερο σετ, και η έμπειρη Μελετιάδη με 7.Αο τον Πανιώνιο εξαιρετική η πασαδόρος Φλιάκου και θετική η Οικονομάκη με 10.Διαιτητές: Βουδούρης, Αντωνόπουλος.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκμοτού 14 (10/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ.), Κουλοπούλου Κ. 2 (2/15 επ., 31% υπ.), Μανώλικα 2 (2/7 επ.), Μελετιάδη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζαλαλή 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 35% υπ.), Αρμάου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Κοντούδη 1 (1 άσσος), Κράνη 1 (1 άσσος).

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μακρόπουλος):  Κόνιαρη 4 (1/14 επ., 3 άσσοι, 30% υπ.), Κυπαρίσση 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μικρουδάκη 7 (7/21 επ., 46% υπ.), Οικονομάκη 10 (8/26 επ., 2 μπλοκ), Πετρακάκη 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φλιάκου 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μαθιουδάκη (λ, 50% υπ.), Χάνα (λ, 40% υπ.), Παυλοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 33% υπ.), Δημοπούλου, Τριγωνίδου.

Φωτό: Δημητρης Αντωνάκης