10-04-2019 20:28

Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τη Λαμία και έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της Πρι Λιγκ έκανε η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ. Η «Ενωση» μετά το φάιναλ-4 του κυπέλλου στις Σέρρες που αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό, μπήκε δυνατά στο μεγάλο στόχο της σεζόν που είναι η άνοδος στην Volley League και νίκησε με 3-1 σετ την Λαμία στον πρώτο ημιτελικό. Το δεύτερο ματς θα γίνει το Σάββατο και η ΑΕΚ θέλει μία ακόμα νίκη για να περάσει στους τελικούς.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ με σερί 6-0 προηγήθηκε 14-7 και κράτησε τη διαφορά. Η Λαμία προηγήθηκε στο 2ο σετ 9-7 αλλά η ΑΕΚ με μπλοκ και σερβίς πέρασε μπροστά 18-16. Η Λαμία ήταν εντυπωσιακή στο 3ο σετ και η αντεπίθεση της Ενωσης ήρθε στο 4ο σετ όπου μετά το 11-11 έκανε την διαφορά στην επίθεση και πήρε την πολύτιμη νίκη κάνοντας το 1-0.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-17, 9-25, 25-17)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Τέζα, Τοτσίδου, Ζίγκα, Γιοβάνη, Χρήστου, Καββαδία / Σκυθιώτη (λ), Μπελιά (λ), Μπανίκα, Εικοσπεντίδου, Ντόνα.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Καϊμάκη, Μπούκουρα, Κιουτσιούκη, Σαββίδου, Φαλέγκα, Πανοπούλου / Μάρκου (λ), Κίσσα, Κόμνου, Παπαμίχου.

Τα στατιστικά του αγώνα θα είναι διαθέσιμα την Παρασκευή 12/4.

Pre League - Πλέι οφ - Πρώτοι ημιτελικοί

Τετάρτη 10 Απριλίου

Σχ. Ν. Φιλαδέλφειας 18.00: ΑΕΚ - ΑΟ Λαμίας 2013 3-1 (25-16, 25-17, 9-25, 25-17)
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Πολίτης, Γραμματεία: Πανταζή.

Πέμπτη 11 Απριλίου

Χολαργού 21.30: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΖΑΟΝ
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Σταρίδας, Παρατηρητής: Ράπτης, Γραμματεία: Μπαρμπετάκη.

Pre League - Πλέι οφ - Δεύτεροι ημιτελικοί

Σάββατο 13 Απριλίου

Ανθέων 18.00: ΑΟ Λαμίας 2013 - ΑΕΚ (0-1 νίκες)
Διαιτητές: Κολτσίδας, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Γραμματεία: Τσάβου.

Κυριακή 14 Απριλίου

Ζηρίνειο 17.30: ΖΑΟΝ - Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Πρέντζας, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Γραμματεία: Μπαρμπετάκη.