16-12-2018 00:14

Ντεμπούτο με νίκη για τον Αποστολογιωργάκη στην ΑΕΚ, 3-1 τον ΦΟ Βριλησσίων (photos)

Η ΑΕΚ κέρδισε τα Βριλήσσια με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική της Pre League και με αυτό τον τρόπο επέστρεψε στις νίκες και έφτασε τους 22 βαθμούς, πιάνοντας προσωρινά την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για τον Μανώλη Αποστολογιωργάκη στον πάγκο της ΑΕΚ, ο οποίος συνδυάστηκε με νίκη.

Η «Ένωση» την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ. Στο ματς με τα Βριλήσσια έδειξε ότι είναι μία καλή ομάδα και νίκησε με δυσκολία μια ανταγωνιστική ομάδα. Στο πρώτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» είχαν πιο κυρίαρχο χαρακτήρα και παρά την κακή υποδοχή είχε φανερά τον έλεγχο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να κερδίσουν το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Βριλησσίων προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς πιέζοντας την ΑΕΚ όμως δεν το κατάφερε καθώς οι παίκτριες της υπέπεσαν σε προσωπικά λάθη. Αν και βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, η φιλότιμη προσπάθεια των κοριτσιών δεν ήταν αρκετή καθώς η ΑΕΚ, δεν αστειευόταν και κέρδισε το σετ με 25-15.

Το τρίτο σετ, που ήταν το πιο θεαματικό καθώς το σκορ ήταν στον πόντο βρήκε την ομάδα των Βριλησσίων νικήτρια (23-25), με τις παίκτριες του Κώστα Ταμπουρατζή να βγάζουν ψυχή και να μην παρατάνε το ματς ακόμα κι όταν οι «κιτρινόμαυρες» προηγούνταν. Αντιθέτως οι παίκτριες της ΑΕΚ φάνηκε ότι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να ελπίζει για κάτι θετικό.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες της ΑΕΚ συγκεντρώθηκαν και μπήκαν πιο αποφασισμένες, πίεσαν πολύ τις αντίπαλες τους, οι οποίες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν αυτό τον ρυθμό και αυτή την πίεση. Η Ένωση κέρδισε το σετ με 25-15 και έτσι συνέχισε το αήττητο στην έδρα της κερδίζοντας με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-15, 23-25, 25-15)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Καββαδία 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Ζίγκα 4 (4/10 επ.), Γιοβάνη 22 (17/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ). Χρήστου 18 (12/30 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 57% υπ.), Τέζα 3 (3/6 επ.), Τοτσίδου 15 (10/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 60% υπ.), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ταμπουρατζής): Κάβουρα 8 (8/25 επ., Έρωτα 7 (6/22 επ., 1 άσσος, Γιαννέλου Ζ. 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Τσοπούλου 22 (22/63 επ., 53% υπ.), Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σαντέ 3 (1/3 επ., 2 άσσοι) / Πολίτη (λ, 67% υπ.), Παπασταύρου 2 (2/3 επ.), Γιαννέλου Χρ. 1 (1/5 επ., 25% υπ.), Στάθη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).