11-11-2018 21:48

Διπλό του ΖΑΟΝ στο Αιγάλεω με οδηγό την Φακοπουλίδου

Πολυ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, πέτυχε ο ΖΑΟΝ στο Αιγάλεω με 1-3 σετ για την τέταρτη αγωνιστικής της Πρι Λιγκ και έφτασε τους έξι βαθμούς.

Ήταν το δεύτερο εκτός έδρας τρίποντο για τις φιλοξενούμενες στο πλαίσιο ενός πολύ δύσκολου προγράμματος για την ομάδα της Κηφισιάς, το οποίο περιλαμβάνει τέσσερα ματς μακριά από την έδρα τους, στις έξι πρώτες αγωνιστικές.

Από την το Αιγάλεω, γνώρισε την πρώτη του ήττα στο «Στ. Βενέτης» και δεύτερη συνεχόμενη, μετά το 3-0 από τη ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια.

Μεγάλη εμφάνιση για τις νικήτριες έκανε η ασταμάτητη Νάσια Φακοπουλίδου, η οποία τελείωσε το ματς 24 πόντους με το εντυπωσιακό 61% στην επίθεση (17/28 επ.) οδήγησε την ομάδα της στους τρεις βαθμούς  ενώ εξαιρετική ήταν η κεντρική Αρβανιτοπούλου η οποία πέτυχε 15 πόντους με σπουδαία στατιστική με 10/19 επιθέσεις, στην επιστροφή της στο Αιγαλεω κόντρα στην πρώην της ομάδα.

Οι παίκτριες του Λιώση έφτασαν στη νίκη γιατι πίεσαν πολύ στο σερβίς, κέρδισαν πολλούς άσσους, ενώ στα κρίσιμα σημεία ήταν ανώτερες στο μπλοκ (4-10) και στην επίθεση.

Από την άλλη από το Αιγάλεω ξεχώρισαν οι τρεις διψήφιες παικτριες, Κουλοπούλου με 16, Μελετιάδη 12, Μανώλικα με 11 και η πασαδόρος Βλάχου αλλα οι γηπεδούχες είχαν κακή υποδοχή, πολλά χαμένα σερβίς, αρκετά λάθη (29) και έχασαν κατά κράτος την μάχη του φιλέ.

Στον αγωνιστικό τομέα το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με ανατροπές και εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω ξέφυγε με 21-14 με την Κουλοπούλου και ενώ είχε την εικόνα ότι θα κατακτούσε το σετ, ο ΖΑΟΝ έκανε την ανατροπή και ένα εκπληκτικό σερί 12-3 από Φακοπουλίδου, Αρβανιτοπούλου, και Ξαγοραράκη, πήρε το σετ με 24-26.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 13-13, στη συνέχεια ο ΖΑΟΝ με πρώτους χρόνους από Αρβανιτοπούλου, Καπέλου πέρασε μπροστα με 17-21, το Αιγαλεω μείωσε στον πόντο με ασσο της νεαρής Κοντούδη σε 20-21 αλλα από το σερβίς της Αναγνώστου και καρφί της Φακοπουλίδου «καθάρισε» το σετ με 22-25

Στο τρίτο το Αιγάλεω μπήκε πολύ αποφασιστικά και παθιασμένα, απέκτησε εύκολα σταθερό προβάδισμα στο σκορ με 5-6 πόντους, και με καθοριστικές τις Σαρακατσάνη, Μελετιάδη, πήρε το σετ με 25-17 και μείωσε σε 1-2

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 15-15 αλλά στη συνέχεια ο ΖΑΟΝ με ξέσπασμα των Φακοπουλίδου και Αρβανιτοπούλου, ξέφυγε με 16-23 και η Ποδαρά με δυνατό καρφί «κλείδωσε» το σετ με 21-25 και σφράγισε το τελικό 1-3.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 22-25, 25-17, 21-25)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδου): Βλάχου 7 (3/13 επ., 4 άσσοι), Κουλοπούλου Κ. 16 (11/32 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ.), Μανώλικα 11 (11/21 επ.), Μελετιάδη 12 (9/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρακατσάνη 9 (4/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τζαλαλή 2 (1/12 επ., 1 άσσος) / Λύρα (λ, 68% υπ.), Κοκμοτού 1 (1/2 επ.), Κοντούδη 1 (άσσος), Κράνη, Κτιστάκη 4 (4/15 επ., 72% υπ.), Παπαδάκη.

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Αναγνώστου 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Αρβανιτοπούλου 15 (10/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζήση 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 28% υπ.), Καπέλου 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Ποδαρά 7 (7/33 επ.), Φακοπουλίδου 24 (17/28 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 71% υπ.) / Αργυροπούλου (λ, 57% υπ.), Γεωργιλά 5 (5/12 επ., 53% υπ.), Ξαγοραράκη 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ρέλλου 1 (1/5 επ.).