15-04-2018 00:06

Pre League: Αγχώδης πρόκριση της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, αν και βρέθηκε πίσω στα σετ νίκησε δύσκολα με 3-1 το μαχητικό Αιγάλεω στο σχολικό της Ν. Φιλαδέλφειας και με 2-1 νίκες προκρίθηκε στον τελικό ανόδου στην Α1 γυναικών.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Ηλυσιακό, ο οποίος νίκησε μετά από μεγάλο θρίλερ τον Πανιώνιο με 3-2 σετ.Αγωνιστικά το παιχνίδι έκρυβε πολλές συγκινήσεις και ανατροπές.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 18-11 αλλά το Αιγάλεω με εκπληκτικό σερί 4-12 πέρασε μπροστά με 22-23 και πήρε το σετ με 22-25 φορτώνοντας τους γηπεδούχους με μεγαλύτερο άγχος.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο προηγήθηκε με 20-9 και ισοφάρισε εύκολα με 25-14.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες προηγθηκαν 19-22 αλλά η ΑΕΚ με τρομερή αντεπίθεση και την βοήθεια του κόσμου της έκανε σερί 6-0 και επικράτησε με 25-22 και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 2-1

Κόντρα είχαμε και στο τρίτο σετ όπου οι «κιτρινόμαυρες» πήρεν προβάδισμα με 15-8, το Αιγάλεω μείωσε σε 20-16 αλλά και πάλι η Ένωση πιο ψύχραιμη και με λιγότερα λάθη προηγηθηκε 22-18. Το Σίτι δεν τα παράτησε έφτασε σε απόσταση αναπνοής απο την ισοφάριση (24-23) αλλα η ΑΕΚ ήταν αυτή που πολυ άγχος, «κλείδωσε» το σετ με 25-23 και την πολύτιμη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-14, 25-22, 25-23)

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μπίσκου, Ζίγκα, Γκρέκα, Μαλουσάρη / Μπελιά (λ), Αντωνιάδη, Λύρα.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου, Καραμούντζου, Μανώλικα, Κάστανου, Σολωμού, Καββαδία / Αναστασιάδη (λ), Χαριτωνίδη, Αρβανιτοπούλου, Κουλοπούλου, Κράνη.