04-11-2017 20:38

«Μπαλωθιά» η Μεσσαρά στον Πανιώνιο!

Θρίαμβος με ανατροπή για τον ΓΑΣ Μεσσαρά στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής της Pre League. Οι ψυχωμένες παίκτριες του Ιωάννου με την βοήθεια των φιλάθλων τους, αν και βρεθήκαν πίσω στο σκορ με 0-1, κατόρθωσαν με αντεπίθεση διαρκείας να κατακτήσουν τα τρία επόμενα σετ και με 3-1 να πάρουν ένα σπουδαίο τρίποντο, κόντρα στον Πανιώνιο που είναι από τα φαβορί ανόδου στην Α1.

Αγωνιστικά οι «κυανέρυθρες» της Μαρίας Καλαρά, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν το πρώτο σετ με 15-25. Στο δεύτερο οι γηπεδούχες ανέβασαν εντυπωσιακά ην απόδοση τους, πίεσαν στο σέρβις, πήραν μεγάλο προβάδισμα με 22-14 και κατέκτησαν το σετ με 25-17, φέρνοντας το ματς στα ίσα.(1-1)

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-13, η ομάδα της Μεσσαρά πέρασε μπροστά με 17-16 ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ.

Οι παθιασμένες νικήτριες προηγήθηκαν 22-20, ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες, με 23-23, 25-25, 26-26 και στις λεπτομέρειες οι Κρητικιές επικράτησαν στο θρίλερ με 28-26 και έκαναν το 2-1 σετ.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο σετ όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15-15, η Μεσσαρά στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 20-18 και μπόρεσε μετά από μεγάλη μάχη να «κλειδώσει» το σετ με 25-22 και συνολικό σκορ 3-1.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 28-26, 25-22

ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Χαραβελούλη, Τσοπούλου, Ξαγοραράκη Β., Ποδαρά, Γεωργιλά, Μαυρέα / Σαμπάτη (λ), Ξαγοραράκη Γ., Αποστολάκη,

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαρά): Κωνσταντίνου, Λαγουδάκη, Δίκη, Μπανίκα, Χατζηκωνσταντά, Γκουτιμένκο / Μανιατογιάννη (λ), Παγώνη (λ), Φλιάκου, Ευθυμίου, Παπαγεωργίου.