21-03-2022 16:25

Πανερυθραϊκός: «Τα μαθηματικά της παραμονής μας 2X2=5»!

Δύο πολύ μεγάλες νίκες κόντρα σε Άρη και Πιερικό πέτυχε ο Πανερυθραϊκός για την 9η αγωνιστική του Δ ομίλου της Πρι Λιγκ και «κλείδωσε» την παραμονή του στην κατηγορία και τη νέα σεζόν. Η διοίκηση του συλλόγου με ανάρτηση της έκανε τον απολογισμό της σεζόν και αναφέρθηκε αναλυτικά στις δύο σπουδαία αποτελέσματα των παικτών του Γιάννη Λάϊου:

«Αγαπητοί φίλοι του Πανερυθραϊκού μας μετά από 149 ημέρες, μέσα στις οποίες βιώσαμε τα πάντα, ήττες, απογοητεύσεις, τραυματισμούς, αρρώστιες, κακοτυχίες αλλά και νίκες, χαρές, αγωνίες, καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας που δεν ήταν άλλος από τη παραμονή μας στη κατηγορία της Pre League εγκαίρως, αποφεύγοντας την ψυχοφθόρα διαδικασία των play out.

Για μόλις 1 βαθμό δεν καταφέραμε να μπούμε στη 1η 6αδα των ομάδων, λογικό μέχρι ένα σημείο, αφού σε αυτήν υπήρχαν ομάδες με τουλάχιστον 2πλασιο budget από τη δική μας, με 2 ξένους αθλητές η κάθε μια και αρκετούς έμπειρους “επαγγελματίες” Έλληνες της Α1, ομάδες με μεγάλη στήριξη από τη τοπική κοινωνία της επαρχίας και με πολλούς ντόπιους χορηγούς.

Σε όλα αυτά εμείς αντιτάξαμε την διαχρονική οργάνωση μας, την 40χρονη ιστορία και αγάπη μας για το άθλημα, τη συνέπεια στα λόγια και στις πράξεις μας, την αναπτυξιακή μας φιλοσοφία μιας και το 40% των παικτών μας απαρτίζεται από παίκτες που έχουν παραχθεί από τις Ακαδημίες μας, και τέλος τους λίγους αλλά εκλεκτούς χορηγούς μας και τον Δήμο Κηφισιάς  που διαχρονικά στηρίζει όλες τις αθλητικές προσπάθειες των συλλόγων του Δήμου.

Για την ιστορία την Τετάρτη 16/3 αντιμετωπίσαμε τον ΑΡΗ Θες/νικης σε έναν αγώνα θρίλερ που η νίκη άλλαξε πολλές φορές πλευρά, βρεθήκαμε να χάνουμε 0-1 σετ (26-28), ισοφαρίσαμε σε 1-1 (25-20) και πήραμε το 3ο σετ σχετικά εύκολα (25-18) κάνοντας το 2-1 στα σετ, ο Άρης όμως δεν το έβαλε κάτω και στα τελειώματα του 4ου κατάφερε να μας προσπεράσει στο σκορ και να κερδίσει το 4ο (25-27).

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 5ο σετ ο Άρης βρέθηκε να προηγείται συνεχώς και να αλλάζουν τερέν οι ομάδες με το σκορ 6-8, στο σημείο αυτό η είσοδος στον αγώνα του ξεκούραστου Ρεστέμη Τριαντάφυλλου  στη θέση του κουρασμένου Κώστα Μήττα αποδείχθηκε απόλυτα επιτυχημένη επιλογή αφού με 3 στις 4 επιτυχημένες επιθέσεις  στο τέλος του σετ κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη με 3-2 (15-10)

!Πανερυθραϊκός (Λάιος / Χατζηπέρρος ): Τσικάτος, Μάμμαλης, Μήττας, Κρέτσης, Κολτσιάκης, Τασάκος, Πλεμμένος (λ) / Φωλιάς, Ντόντης, Φιλιππουπολίτης, Στόγιας, Ρεστέμης

Άρης (Γκολίτσης) : Μάντζιος, Χρηστάκος, Μανωλάκης, Πεντίδης, Πηλιοκάτερος, Μπρουνέτ, Σακκάς (λ) / Βακούλης (λ), Γιαμακίδης, Κόκκινος, Παπαδόπουλος

Η μονομαχία με τον Πιερικό και το νετυπωσιακό 3-0

Τη Κυριακή 20/3 σειρά είχε η ομάδα του Πιερικού να δοκιμάσει τις δυνάμεις τις απέναντι στην ομάδα μας, το παιχνίδι φάνταζε δύσκολο αφού η ομάδα της Κατερίνης απαρτίζεται από πολύ κάλους και έμπειρους παίκτες που μέχρι τον αγώνα αυτόν κατείχαν τη 1η θέση του ομίλου.

Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και αποφασισμένη να μην αφήσει το παραμικρό περιθώριο  στον αντίπαλο να σκεφτεί ότι μπορεί να την κερδίσει, πήρε σε όλα τα σετ το προβάδισμα από την αρχή και μετέτρεψε τον αγώνα σε τυπική διαδικασία κερδίζοντας τον ΠΙΕΡΙΚΟ 3-0 (25-15/ 25-15/ 25-21) σε  μόλις 75 λεπτά.

Πανερυθραϊκός (Λάιος / Χατζηπέρρος ): Τσικάτος, Μάμαλης, Μήττας, Κρέτσης, Κολτσιάκης, Τασάκος, Πλεμμένος (λ) / Φωλιάς, Ντόντης, Ζαρωτιάδης

Πιερικός : (Τσιουπλής) : Γρηγοριάδης, Χήρας, Τσαλικιάν, Δημητριάδης, Γερομίχαλος, Σάντος, Τσομπανόγλου (λ) / Λαμπρινός, Μούρτ

Πηγή: Panerythraikosvolley.gr