10-02-2022 18:57

Pre League Ανδρών : 3/3 για τον Αιγιάλεων και άλμα κορυφής στον Δ' όμιλο

Εξαιρετικό ξεκίνημα στα πλέι άουτ της Πρι Λιγκ Ανδρών, έχει κάνει ο ΑΟ Αιγιαλέων, ο οποίος χθες στη Νέα Σμύρνη πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του (1-3 τον Πανιώνιο) σε εξ’ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής και «πάτησε» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Αιγιαλέων ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε μέχρι τα μισά του πρώτου σετ αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ξέφυγαν με 20-17. Η ομάδα του Αιγίου ισοφάρισε 20-20 και στη συνέχεια έγινε «μάχη» για να κριθεί το σετ στις λεπτομέρειες υπέρ των Νεοσμυρνιωτών με 25-23. Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του ΑΟ Αιγιαλέων κυριάρχησαν και επικράτησαν εύκολα με 18-25.

Στο τρίτο σετ είχαμε μονομαχία θρίλερ. Η Αιγιώτικη ομάδα προηγήθηκε 3-6 και 5-7, ισοφάρισε ο Πανιώνιος 10-10, πέρασε μπροστά 14-12 και στη συνέχεια είχαμε συνεχείς ανατροπές στο σκορ:15-13, 16-15, 16-18, 20-18, 21-22, 22-24,  25-25, μέχρι το τελικό 25-27 και το προβάδισμα στα σετ με 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟ Αιγιαλέων μπήκε… φουριόζος και προηγήθηκε 0-4, 1-5, 3-6, 4-8, 5-9, 7-10 και 8-13 με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγάλες αγωνιστικές αδυναμίες. Ένα σερί 3-0 του Πανιωνίου έφερε το σετ στο 11-13 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα της Ν. Σμύρνης ότι μπορεί να ανατρέψει την σε βάρος της κατάσταση.

Η ομάδα του Παναγιώτη Παπαδόπουλου άντεξε και κράτησε το προβάδισμα με 12-15, 13-16, 15-17 ενώ στην εξέλιξη ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε17-17. Ο Αιγιαλέων όμως πήρε πάλι το προβάδισμα, 17-18, 18-20, 19-20, 19-22, 20-23, μέχρι το τελικό 20-25 και τη μεγάλη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 18-25, 25-27, 20-25)

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αργύρης Ψάρρας): Σαλωνίτης 2, Λέλος 4, Βασιλακόπουλος 2, Κωνσταντινίδης 5, Μακράκης 10, Χατζηνικολάου 11, Κουτσουρής (λ), Καφούρος (λ), Φύτρος, Κουφόπουλος, Βλαδιανός.

ΑΟ ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Δημησιάνος, Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Λουπ, Δασκαλόπουλος, Μαυραγάνης / Καραγιώργος (λ), Σύρος (λ), Παπασταθόπουλος, Νανόπουλος, Σαλαβασίδης, Χασάπης.