11-02-2019 22:17

Κηφισιά σκόρπισε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και έκανε... τριπλή προσπέραση

Από την κόλαση στον παράδεισο ταξιδεύει η Κηφισιά καθώς μετά το εντυπωσιακό 3-0 επί του Παμβοχαϊκού έκανε τριπλή προσπέραση στον βαθμολογικό πίνακα και ανέβηκε στην 6η θέση.

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λάανε η Κηφισιά δεν επηρεάστηκε καθόλου καθώς και ο Ρουμελιωτάκης και ο Σπυριούνης ανέβασαν στροφές και με αιχμή τον Χαντ σε επίθεση και σερβίς έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά. Επίσης απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στον Α΄γύρο ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει 3-1 σετ.

Ο Νίκος Ζαλμάς πήρε έτσι και το αίμα του πίσω για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-0 στο Βραχάτι ως προπονητής του Φοίνικα. Κανείς παίκτης της Κηφισιάς δεν υστέρησε

. Η ομάδα του Βραχατίου έχασε την ευκαιρία να πάρει βαθμούς που θα την έβαζαν πάλι μέσα στην 4αδα. Ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε να χάνει με 21-17 στο 2ο σετ, ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ το πήρε η Κηφισιά πήρε το σετ με το χαμένο σερβίς του Γκλαντσόουν και την επίθεση του Ρουμελιωτάκη έγινε το 26-24. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα 24-23 και 25-24 αλλά δεν το αξιοποίησε καθώς η επίθεση του Ρουμελιωτάκη και το μπλοκ του Λόπαρ έκλεισαν τον αγώνα 28-26.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το σερβίς κα αλάνθαστους τους Χαντ Ρουμελιωτάκη ξέφυγε γρήγορα με 8-3 και είχε μεγάλη διαφορά σε όλο το σετ.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά και στην έναρξη του δεύτερου σετ. Με άσο του Χαντ και κόντρα επίθεση του Σπυριούνη μπήκε σε θέση οδηγού με 4-1. Ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9, με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ. Με άσο του Ουάλαφ το σετ ήρθε στα ίσα 15-15. Λάθος του ίδιου παίκτη σε σερβίς και μπλοκ του Λόπαρ στον Ολιβέϊρα έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 17-15. Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο κάρφωσε έξω και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (19-16). Ο Χαντ «χάλασε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων με συνέπεια ο Γκλάντστόουν να καρφώσει έξω για το 21-17. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Παμβοχαϊκός μείωσε 23-21 ενώ ο Αμπράο με επίθεση σε πρώτο χρόνο έφερε τον Παμβοχαϊκό στο -1 (23-22) ενώ ο ίδιος παίκτης με άσσο έφερε το σετ στα ίσα 23-23. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με έξυπνο πλασέ έκανε το 24-23. Ο Ολιβέϊρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά το σετ στα ίσα 24-24. Το σερβίς του Γκλάντστόουν πήγε άουτ για το 25-24, ενώ στην επόμενη φάση μετά από σερβίς του Νικολάκη, ο Ρουμελιωτάκης με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 26-24.

Το καλό σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά στην αρχή του 3ου σετ με 5-2, ενώ η διαφορά έφτασε στο +4 (13-9) μετά από άουτ επίθεση του Γκλάντστόουν. Ο Σπυριούνης με επίθεση και στη συνέχεια άσο έφερε ξανά την Κηφισιά στο +3 (16-13). Ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ άουτ, που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους, και άσο του Ουάλαφ ισοφάρισε 22-22 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ουάλαφ σέρβιρε στο φιλέ και η Κηφισιά προηγήθηκε 23-22. Στην επόμενη φάση εκπήκτικές άμυνες των γηπεδούχων και μπλοκ του Λόπαρ έδωσαν διπλό ματς μπολ 24-22. Στη συνέχεια το σερβίς του Ρεκ πήγε στο φιλέ για το 24-23. Ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέϊρα στο σερβίς πήγε αυτός σε σετ μπολ 25-24, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει. Ο αρχηγός Δημήτρης Νικολάκης με άσο έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 26-25 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο με επίθεση ισοφάρισε 26-26. Στο Ζηρίνειο συνέχισαν να «σπάνε καρδιές» με την Κηφισιά να φτάνει σε νέο ματς μπολ μετά από έξυπνα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη. Στην επόμενη φάση με μπλοκ του Λόπαρ διαμόρφωσε το 28-26.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 28-26

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 3 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 26-24, 28-26) σε 91΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 10 (9/17, 1 άσσος, 80%υπ., 70%αρ.), Ρεκ 3 (1/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 20 (17/26, 3 άσσοι), Σπυριούνης 12 (9/15, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Λόπαρ 6 (1/2, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 36%υπ., 14%αρ.), Λάανε, Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Γκούζντα (λ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3/3επ.,) Ολιβέιρα 8 (8/15), Γκλαντστόουν 8 (3/11, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσέλιος 1 (1/2), Ροντρίγκο Αμπράο 14 (12/26, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουάλαφ 11 (9/16, 2 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ. - 70%υπ., 36%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Τουρνάκης, Κωτσάκης.