06-08-2021 08:50

Αμερικανικό «χτύπημα» στη Σερβία με άνετο 3-0 και μια ανάσα από το χρυσό

Εκπληκτικές οι ΗΠΑ, επικράτησαν εύκολα με 3-0 (25-19, 25-15, 25-23) της πρωταθλήτριας Ευρώπης και κόσμου, Σερβίας, στον πρώτο ημιτελικό και πήραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους, την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (08/08, 07:30), όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του σημερινού δεύτερου ημιτελικού Βραζιλίας-Κορέας που είναι προγραμματισμένος για τις 15.00 (ΕΡΤ 3)

Επίσης οι Αμερικανίδες πήραν ρεβάνς για την προηγούμενη ήττα τους απ' τη Σερβία στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο (3-2 σετ, 18/08). Αγωνιστικά οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν βρήκαν την αντίσταση που περίμεναν από τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες, ήταν πολύ ανώτερες στο μπλοκ με 12-8, είχαν 6 άσσους έναντι κανενός της Σερβίας αλλά και στην άμυνα όπου δεν άφηναν να πέσει μπάλα κάτω.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο σετ οι νικήτριες έκαναν «πάρτι», καθώς προηγήθηκαν με 13-21, και στη συνέχεια η Σερβία μείωσε σε 19-25 που ήταν το αποτέλεσμα του σετ, ενώ στο δεύτερο «πάτησαν γκάζι» καθώς το αρχικό 12-15 έγινε 14-21 και 15-25.

Στο τρίτο η Σερβία πάλεψε για να πάρει το σετ και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης, το αρχικό 16-21 των παικτριών του Κίραλι έγινε 23-24 αλλά οι νικήτριες πολύ ψύχραιμες με την Ντριούς το κατέκτησαν με 23-25 και «σφράγισαν» το επιβλητικό 0-3.

Μορφή των νικητριών που ήταν τρομερά ομαδικές, η Άντρεα Ντριούς με 17π., (12/32 επιθέσεις, 3 άσοι, 2 μπλοκ) και η Λάρσον με 15 ενώ ξεκίνησε κανονικά και βοήθησε η πασαδόρος Πούλτερ που απουσίαζε στα δύο προηγούμενα ματς λόγω τραυματισμού.

Από τη Σερβία η διαγώνια Μπόσκοβιτς ήταν η μόνη διψήφια με 19 πόντους αλλα είχε άσχημα ποσοστά με 16/41.