05-08-2021 09:48

Πολύ ROC… για να «πεθάνει» η Ρωσία, 3-1 την Βραζιλία και φουλ για χρυσό μετάλλιο

Για δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα, η Ρωσία επικράτησε της Βραζιλίας στο Τόκιο, στον πρώτο ημιτελικό που έγινε νωρίς σήμερα το πρωϊ στην Ιαπωνική πρωτεύουσα και μετά από 8 χρόνια (Λονδίνο 2012) προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου (7/8).

Η Ρωσία ήταν για άλλη μια φορά… ROC για να χάσει από την «σελεσάο», καθώς επιβλήθηκε με 1-3 σετ (25-18, 21-25, 24-26, 23-25) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-1.

Η ομάδα του Φιλανδού Τόμας Σαμουέλβο έδειξε χαρακτήρα, καθώς όχι μόνο ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21 αλλά και στο τρίτο έκανε επική ανατροπή, αφού αν και βρέθηκε να χάνει με 20-12, κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 3-12 και σε συνδυασμό από τα λάθη και τη χαλάρωση των Βραζιλιάνων, μπόρεσε να περάσει μπροστά με 23-24! Η σαστισμένη Βραζιλία ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι Ρώσοι με Κλιούκα και μπλοκ του Κουρκάεφ, επικράτησαν με 24-26 και πήραν προβάδισμα με 1-2, σε ενα  τρίτο σετ που φάνηκε χαμένο στην αρχή!

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ρώσοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και στο τέταρτο σετ, η Βραζιλία κατάφερε να ισοφαρίσει στο φινάλε με 23-23 αλλα οι νικητές πολύ ψύχραιμοι, μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, παίρνοντας το σετ με 23-25 με πόντο του Κλιούκα και παράλληλα το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου (7/8), όπου θα περιμένουν το νικητή του άλλου ζευγαριού Γαλλίας-Αργεντινής που είναι προγραμματισμένος για της 3 το μεσημέρι.

Για τους νικητές «πρώτο βιολί» στην επίθεση ήταν ο Μιχαήλοφ με 22 πόντους. Ακλούθησε ο Κλιούκα με 15 και Γιακόβλεβ με 12 πόντους.

Για τους Βραζιλιάνους που δεν μπόρεσαν να καταλάβουν πως χάθηκε το τρίτο σετ, κορυφαίος με 18 πόντους  ήταν ο Λεάλ. Μόλις 10/27 επιθέσεις είχε ο Γουάλας που ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους και πολλά καθοριστικά λάθη στις κρίσιμες επιθέσεις.