30-07-2021 15:16

Ολυμπιακοί Αγώνες: Σάμπα πρόκρισης στην οκτάδα με 3-1 κόντρα στις ΗΠΑ

Θα μπορούσε να ήταν και τελικός της διοργάνωσης. Μετά την βαριά ήττα με 3-0 από την «διαστημική Ρωσία», η Βραζιλία αντέδρασε, κατάφερε να λυγίσει 3-1 τις ΗΠΑ (30-32, 25-23, 25-21, 25-20) για την 4η αγωνιστική και να πάρει ένα καθαρό τρίποντο που την έστειλε στην 8αδα του τουρνουά Ανδρών. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Ολυμπιονίκες του Ρίο είχαν μόνο 15 λάθη έναντι 31 των ηττημένων.

Για να φτάσει στη νίκη η Βραζιλία χρειάστηκε να ανατρέψει το σε βάρος της 0-1 σετ στο οποίο παίχτηκαν 62 πόντοι και έληξε με 30-32 υπέρ των Αμερικανών. Να σημειωθεί ότι οι «σελεσάο» σε αυτό το μεγάλο θρίλερ, έχασαν τέσσερα σετ μπολ (!) με 24-23 και 25-24 και 26-25, 27-26, στη συνέχεια οι Αμερικανοί έχασαν με την σειρά τους άλλα δύο με 28-29, 29-30 για να φτάσουμε στο δραματικό 30-32.

Για γερά νεύρα ήταν και το δεύτερο σετ, καθώς η ομάδα του Ρενάν Νταλ Ζότο προηγήθηκε με 22-18 αλλά οι ΗΠΑ έφεραν το ματς στην ισοπαλία με 22-22, 23-23, πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23 και στη συνέχεια να επικρατήσουν πιο άνετα με 25-21 και 25-20.

Κορυφαίος ήτανο Ρικάρντο Λουκαρέλι με 19 πόντους (4 ‘ασσους) ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Λεάλ με 18 και Ντε Σόουζα με 17 ενώ σημαντικός ήταν και ο θηριώδης (2μ09) κεντρικός Λούκας με 12 πόντους.  Από τους Αμερικανούς που βρίσκονται στην τρίτη θέση του Β ομίλου και θα παίξουν την Κυριακή 1/8 κρίσιμο ματς με την Αργεντινή για την πρόκριση, ξεχώρισε το δίδυμο Άντερσον - ΝτεΦάλκο με 22 και 21 πόντους, αντίστοιχα.