29-07-2021 19:55

Ολυμπιακοί Αγώνες: ROC… ανατροπή από τις ψυχωμένες Ρωσίδες που πήραν το θρίλερ με την Κίνα

Εκπληκτική ανατροπή από την ψυχωμένη Ρωσία η οποία επικράτησε της Κίνας με 2-3 (17-25, 25-23, 25-20, 25-27, 12-15) για την 3η αγωνιστική του Β ομίλου και είναι με το ένα πόδι στην οκτάδα του Ολυμπιακού τουρνουά γυναικών.

Από την άλλη η ήττα αυτή «κλόνισε» την Κίνα η οποία με το εφιαλτικό 0/3, εχει λίγες ελπίδες για να πάρει την τέταρτη θέση του ομίλου ενώ μπροστά της έχει ακόμα ένα κομβικό ντέρμπι με την φορμαρισμένη Ιταλία.

Να σημειωθεί ότι καθοριστικό ήταν το τέταρτο σετ καθώς οι Ρωσίδες γύρισαν το ματς από 1-2 σετ και 20-14. Εκεί η ομάδα της Λανγκ Πινγκ πίστεψε ότι πήρε το ντέρμπι αλλα οι νικήτριες με φοβερό σερί 7-1 πέρασαν μπροστά με 20-21, το ματς πήγε πόντο ενώ οι Κινέζες αν και είχαν ματς μπολ με 25-24 απέτυχαν να το κατακτήσουν και οι Ρωσίδες ισοφάρισαν σε 25-25 και επικράτησαν με 25-27 κάνοντας το 2-2 και στέλνοντας το ματς στο ταϊ μπρέικ.

Η Κίνα πλέον που ειχε να υποστεί τρεις σερί ήττες από το 2000 στο Σίδνεϊ, για να να προκριθεί στους «8», πρέπει να κερδίσει τα δύο τελευταία παιχνίδια (Ιταλία, Αργεντινή) αλλά και να περιμένει αποτελέσματα από τους άλλους.

Η 17χρονη Αρίνα Φεντορόβτσεβα με 28 πόντους, η Ναταλία Κοντσάρεβα με 27 και η Βορόνκοβα με 26 έκαναν ROC… πάρτι κόντρα στην χρυσή Ολυμπιονίκη του Ριο που τα περίμενε όλα από την Λι Γινγκίνγκ που πέτυχε 27 και την τραυματισμένη Ζου Τινγκ που σημείωσε 17.