14-08-2016 01:55

Οι Αμερικάνοι έβαλαν... σε μπελάδες τη Γαλλία (photos)

Η ομάδα των ΗΠΑ πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στον Α όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά ανδρών για να… αγκαλιάσει την πρόκρισή της στα προημιτελικά. Μετά το 3-1 απέναντι στην Γαλλία έχει 2 νίκες και 2 ήττες, ενώ ακολουθεί εύκολος αγώνας με το Μεξικό. Την ίδια στιγμή η Γαλλία έχει ίδιο απολογισμό, αλλά για να είναι σίγουρη ότι θα περάσει χρειάζεται νίκη απέναντι στην ισχυρή και διοργανώτρια Βραζιλία.
Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 17-10 στο πρώτο σετ. Κάπου εκεί όμως τα σερβις των Σάντερ και Άντερσον έκαναν τη ζημιά στους Γάλλους. Οι ΗΠΑ έτρεξαν ένα επι μέρους 15-5 για το 25-22.

Στο 2ο σετ οι Αμερικάνοι ισοφάρισαν σε 19-19 με επίθεση του Σάντερ ενώ  ακολούθησαν συνεχόμενα μπλοκ από τον Άντερσον και τον Ράσελ πάνω στον Ν Γκαπέθ και το 2-0 ήταν γεγονός.   Στο 3ο σετ οι Γάλλοι ξέσπασαν για να μειώσουν σε 2-1, ενώ στο 18-18 του 4ου σετ ο Τιγί έχασε το σερβις και ο Άντερσον στην κόντρα επίθεση έδωσε αέρα δύο πόντων στην ομάδα του που την κράτησε μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-22, 14-25, 25-22)

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 18, Ράσελ 18, Σάντερ 13, Λι 3, Κρίστενσον 3, Χολτ 6 / Σόζι (λ), Πρίντι, Τρόι, Τζάσκε
ΓΑΛΛΙΑ (Τιγί Λοράν): Ρουζιέ 25, Τονιουτί, Τιγί Κέβιν 8, Ν Γκαπέθ 21, Λε Ρου 4, Λε Γκοφ 9 / Γκρεμπένικοφ (λ), Πουζόλ