09-08-2016 09:02

Με Γκοντσάροβα και Κοσέλεβα «λύγισε» την Κορέα (photos)

Η Ρωσία βρήκε τον ρυθμό που χρειαζόταν στην επίθεση και επικράτησε με 3-1 απέναντι στη μαχητική Κορέα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τη Ρωσια στο Ολυμπιακό τουρνουά γυναικών και προηγείται στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου μαζί με τη Βραζιλία.
Γκοντσάροβα και Κοσέλεβα πήραν από 22 πόντους. Με άσσο της Κοσέλεβα η Ρωσία πέρασε μπροστά με 23-20 στο πρώτο σετ. Η Κιμ Γιεον Κουνγκ μείωσε σε 23-22 αλλά η επόμενη επίθεση από την Μπάε δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα η Ρωσία να βρεθεί με δύο ευκαιρίες να πάρει το σετ, tο οποίο τελείωσε με 25-23 αφού στο τέλος το σερβις της Κιμ ήταν άστοχο.

Κι ενώ πολλοί πίστεψαν ότι θα γίνει το 2-0, αφού οι Ρωσίδες προηγήθηκαν με 23-19 στο δεύτερο σετ, η Γιάνγκ μείωσε σε 23-20 και πήγε στο σερβις. Ακολούθησαν άλλοι πέντε συνεχόμενοι πόντοι από την Κορέα για το 25-23 και το 1-1

Λίγο έλειψε όμως, η Ρωσία να πάθει το ίδιο και στο 3ο σετ αφού στο 24-21, δέχθηκε δύο πόντους για το 24-23. Ωστόσο η Γκοντσάροβα έδωσε τη λύση και η Ρωσία πήρε ξανά το προβάδισμα στα σετ. Στη συνέχεια η Κορέα παραδόθηκε και η Ρωσία πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 23-25, 25-23, 25-14)

ΡΩΣΙΑ (Μάριτσεφ): Σέρμπαν 1, Ζαριάζκο 7, Γκοντσάροβα 22, Κοσιανένκο 1, Φετίσοβα 8, Κοσέλεβα 22 / Μάλοβα (λ), Μαλίγκινα, Βέτροβα, Βορόνκοβα 13, Σλιάκοβαγια 5
ΚΟΡΕΑ (Λι Τζουνγκ Τσουλ): Λι Χίο Χέ 1, Κιμ Χετζίν 8, Λι Τζαεγιόνγ 7, Κιμ Γιέον Κουνγκ 20, Κιμ Σου Τζι 1, Γιανγκ 17 / Κιμ Χάε Ραν (λ), Ναμ, Παρκ 3, Μπάε 6, Γιέουμ