08-08-2016 09:12

Ο Βελάσκο «πλήγωσε» το Ιράν (photos)

Πολύ ενδιαφέρον είχε το ματς που έκλεισε την αυλαία της πρώτης ημέρας στο ανδρικό τουρνουά των Ολυπιακών Αγώνων του Ρίο. Η Αργεντινή του Χούλιο Βελάσκο επικράτησε με 3-0 του Ιράν για να ξεκινήσει με το δεξί τη διοργάνωση.
Ο προπονητής της εθνικής Αργεντινής, που βρέθηκε στον πάγκο του Ιράν από το 2011 έως το 2014 κατάφερε να επιβληθεί του συμπατριώτη του Ραούλ Λοθάνο, που αντιμετώπιζε την πατρίδα του και ήταν προπονητής του Ηρακλή τη σεζον 2002-2003.

Στο πρώτο σετ η Αργεντινή προηγήθηκε με 23-21 μετά το λάθος του Γκαφούρ, αλλά το Ιράν ισοφάρισε σε 23-23 με νέο λάθος που έκανε ο Πέπε Γκονζάλες. Ο Γκολαμί δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή (24-23) για να έρθεί ο εξαιρετικός Κόντε και να διομορφώσει το τελικό 25-23

Το δεύτερο σετ είχε μια σκληρή μάχη. Ο Κόντε έκανε το 24-23 για το πρώτο σετ μπολ της Αργεντινής. Το Ιράν έμεινε ζωντανό με τον Γκαφούρ και ο Σολέ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του πριν ο Κρερ εκμεταλλευτεί την κακή υποδοχή τν Ιρανών και τελειώσει το σετ.

Μετά από όλα αυτά, η συνέχεια είχε τυπικό χαρακτήρα, αφού το Ιράν δεν κατάφερε να αντιδράσει. Ο Πεπέπε Γκονζάλες είχα 10 πόντους και μια θετική παρουσία κυρίως στο 3ο σετ που αγωνίστηκε βασικός.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-18)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Βελάσκο): Ράμος 2, Πογκλαχέν 8, Κόντε 21, Σολέ 7, Λίμα 1, ντε Τσέκο 3, / Γκονζάλες Αλέξις (λ), Μπρούνο Ντεμιάν Γκονζάλες, Πεπε Γκονζέλες 10, Κρερ 4
ΙΡΑΝ (Λοθάνο): Μαχμουντί 6, Εμπαντιπούρ 5, Σαϊντ 2, Μουσαβί 10, Ζαρίνι 2, Γκολάμι 9 / Μαραντί (λ), Γκαεμί 4, Γκφούρ 5, Μαχνταβί, Μιρζετζανπούρ