07-11-2021 00:12

Έσπασε το... ρόδι ο Πανναξιακός με σούπερ Λιάγκη, 3-1 τον Αίαντα στον Εύοσμο

Έσπασε το ρόδι ο Πανναξιακός που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Volley League γυναικών σ' ένα κομβικό ματς.
Ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 0-1 σχετικά εύκολα, ο Αίας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκες του Ευόσμου προηγήθηκαν με 18-13 και 22-15, όμως οι φιλοξενούμενες πήραν την αλλαγή και τα σερβίς της Βλάσιτς έφεραν τα πάνω κάτω με την Λιάγκη να τελειώνει όλες τις κόντρες και το σκορ να γίνεται 22-23...

Ο Αίας έφτασε πρώτος σε σετ μπολ με την Πήττα να χάνει την ευκαιρία να το τελειώσει στο 25-24, ενώ η ομάδα του Ευόσμου έχασε 6 συνολικά σετ μπολ μέχρι το 29-28 που έγινε 29-31 με επίθεσεις των Λιάγκη, Πεϊσότο και μπλοκ στη Χαμαλίδου.

Στο τέταρτο σετ ο Αίας είχε σταθερά το προβάδισμα (4-1, 8-5, 10-9, 13-10) μέχρι το 17-14 που έγινε 17-17 με καλά σερβίς της Νικολογιάννη για να φτάσουμε στο 20-19 που εγινε 20-23 με την Πεϊσότο στο σερβίς... Ο Αίας μείωσε σε 22-23 και 23-24, αλλά η Αθανασία Λιάγκη τελείωσε την επίθεση κι ο Πανναξιακός πανηγύρισε την πρώτη νίκη της σεζόν.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Α.Π.Σ. Αίας): «Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Ενισχύσαμε τον αντίπαλό μας με τη συμπεριφορά μας. Από εκεί και μετά δεν κάναμε ξανά αυτό που είχαμε στην αρχή του παιχνιδιού. Ακόμα και στο πρώτο σετ κάναμε λάθη. Το παιχνίδι εξαρτήθηκε πολύ από την απόδοσή των αθλητριών μου, χωρίς να υποτιμήσω την προσπάθεια του Πανναξιακού που έκανε υπερπροσπάθεια. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας και ελπίζω την επόμενη φορά που θα μας δοθεί η ευκαιρία να πάρουμε βαθμούς να την χρησιμοποιήσουμε».

Αθανασία Λιάγκη (Διαγώνια Πανναξιακού Α.Ο.Ν.): «Είμαι πολύ ευτυχισμένη που γυρίσαμε το παιχνίδι. Αυτός είναι ο Πανναξιακός και στα κρίσιμα φαίνεται η ομάδα. Είμαι περήφανη για τις συμπαίκτριές μου για αυτή την σημαντική νίκη».

Διαιτητές: Τσιούλα, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Κοτσικάρη, Φλώρου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 29-31
4ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-19, 29-31, 23-25)

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Ντράγκοβιτς 15 (12/33 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 50% άριστες), Θεοδοσίου Λ. 10 (8/31 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 62% άριστες), Πήττα 10 (7/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαμαλίδου 21 (15/27 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Νταντούλα 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντζή 18 (15/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου Β. (λ, 86% υπ. - 50% άριστες), Πιτσιγκώνη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Λιάγκη 25 (24/48 επ., 1 άσσος), Βλάσιτς 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Πεϊσότο 11 (11/28 επ., 59% υπ. - 35% άριστες), Καραφουλίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μητακίδου 4 (4 μπλοκ), Νικολογιάννη 13 (11/25 επ.,1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 48% άριστες) / Αντωνακάκη (λ, 62% υπ. - 27% άριστες), Φλιάκου, Χαιρετάκη 2 (2/6 επ.).