Η Εθνική γυναικών αντιμετωπίζει την Γαλλία για την 2η αγωνιστική του Α' ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών, αναμέτρηση που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές: MICHLIC Agnieszka (Πολωνία), STOICA Bogdan Laurentiu (Ρουμανία)

Ξεκίνησε ζέσταμα η Εθνική. Το παιχνίδι ξεκινάει στις 17.00 και θα μεταδοθεί από το eurovolley.tv.

artakianou warmup

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Ο Ισπανός προπονητής ξεκινάει με τις Λαμπρούση, Εμμανουηλίδου στο κέντρο, Στράντζαλη και Βλαχάκη στα άκρα, Χριστοδούλου πασαδόρο, διαγώνια την Βασιλαντωνάκη και λίμπερο την Αρτακιανού

1o σετ: 0-1 με μπλοκ της Χριστοδούλου, 0-2 μπλοκ άουτ στην κόντρα επίθεση με την Στράντζαλη, 1-2 Nτάσκαλου, 1-3 επίθεση της Βασιλαντωνάκη από τη θέση «6», 1-4 κόντρα επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο από την Στράντζαλη, 1-5 άουτ επίθεση της Ντάσκαλου και η Ελλάδα στο +4, 2-5 σπάει το ελληνικό μπλοκ η Ντάσκαλου και σκοράρει, 2-6 πάσα πίσω από την πλάτη της Χριστοδούλου και τελείωμα της Στράντζαλη που έχει ξεκινήσει ζεστή το παιχνίδι, 3-6 πρώτος χρόνος της Μπάουερ, 4-6 μπλοκ της Μπάουερ στην επίθεση της Βασιλαντωνάκη - άργησε να έρθει η βοήθεια για το ντουμπλάζ, 4-7 στο φιλέ το σερβίς της Ντάσκαλου, 4-8 επίθεση της Βασιλαντωνάκη, 5-8 επίθεση Καζό, 5-9 στο φιλέ το σερβίς της Καζό, 6-9, 6-10 καλή υποδοχή της Στράντζαλη και τελείωμα της Βλαχάκη από τη θέση «4», 6-11 μπλοκ της Λαμπρούση στην Ντάσκαλου - τάιμ άουτ για την Γαλλία στο +5 της Ελλάδας, 6-12 άουτ επίθεση της Ντάσκαλου στην κόντρα επίθεση της Γαλλίας, 7-12 επίθεση Φιντόν με την βοήθεια και του φιλέ, 7-13 επίθεση της Λαμπρούση, 8-13 πρώτος χρόνος Ολινγκά, 8-14 υποδοχή και επίθεση από την Στράντζαλη, 8-15 τυχερός πόντος της Στράντζαλη μετά από άμυνα - στο +7 η Ελλάδα, 8-16 εκπληκτική η Στράντζαλη - νέος πόντος στην κόντρα επίθεση - ο Εμίλ Ρουσό καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ του, 8-17 άσσος της Χριστοδούλου, 8-18 μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Ντάσκαλου, αλλαγές για την Γαλλία η Ζικέλ αντί της κακής μέχρι τώρα Ντάσκαλου, 9-18 πρώτος χρόνος Ολινγκά, 9-19 πρώτος χρόνος Εμμανουηλίδου, 9-20 άσσος της Στράντζαλη, 10-20 άουτ το σερβίς της Στράντζαλη,10-21 καρφί της Βασιλαντωνάκη, 10-22 πόντος της Βλαχάκη μετά από νέα άμυνα της Ελλάδας, 10-23 διπλό μπλοκ Βλαχάκη-Λαμπρούση στην Ζικέλ, 11-23 μπλοκ της Μπάουερ στην Βασιλαντωνάκη, 11-24 Στράντζαλη, 12-24, 12-25 μπλοκ άουτ της Βασιλαντωνάκη και η Ελλάδα παίρνει το πρώτο σετ με φοβερή εμφάνιση σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση.

2ο σετ: 0-1 με την Στράντζαλη να τελειώνει άλλη μία κόντρα επίθεση ξεκινάει το δεύτερο σετ, 1-1 Ζικέλ στη μεγάλη διαγώνιο, 1-2 Εμμανουηλίδου, 2-2 πλασέ της Ζικέλ, 3-2 άουτ το πλασέ της Στράντζαλη, 4-2 μπλοκ άουτ της Ζικέλ, 5-2 μπλοκ της Μπάουερ στην Βασιλαντωνάκη, 5-3 Βασιλαντωνάκη στην ευθεία, 6-3 επίθεση Καζό, 6-4 μπλοκ της Βλαχάκη στην Ζικέλ, 6-5 άουτ η επίθεση της Καζό, 6-6 νέο μπλοκ της Βλαχάκη και η Ελλάδα ισοφαρίζει, 6-7 λάθος της Γαλλίας και η Ελλάδα με σερί 4-0 περνάει μπροστά στο σκορ, 6-8 μπλοκ άουτ Βασιλαντωνάκη, εσπευμένα ο Εμίλ Ρουσό καλεί τάιμ άουτ βλέποντας την Εμμανουηλίδου να βάζει δύσκολα στην υποδοχή της ομάδας του, 7-8 στο φιλέ το σερβίς της Εμμανουηλίδου - έπιασε τόπο το τάιμ άουτ της Γαλλίας, 7-9 επίθεση της Βασιλαντωνάκη μετά από το σωτήριο ντουμπλάζ της Αρτακιανού, 7-10 άσσος της Βασιλαντωνάκη, 8-10 άουτ αυτή τη φορά το σερβίς της Βασιλαντωνάκη, 8-11 κόντρα επίθεση με την Βλαχάκη, 8-12 άσσος της πολύ καλής σήμερα Βλαχάκη, 9-12 Καζό, 9-13 επίθεση της Στράντζαλη στην ευθεία, 9-14 πάιπ της Βασιλαντωνάκη, αλλαγή πασαδόρου για την Γαλλία, 9-15 μπλοκ της Χριστοδούλου, δεύτερο τάιμ άουτ για την Γαλλία, 9-16 επίθεση της Εμμανουηλίδου, 10-16 φιλέ της Εμμανουηλίδου, 10-17 μπλοκ της Στράντζαλη στην Ζικέλ, 11-17 Ζικέλ, 11-18 άουτ σερβίς Ολινγκά, 12-18 άουτ σερβίς Στράντζαλη, 13-18 Μπάουερ, 13-19 φιλέ σερβίς Ζικέλ, 14-19 Μπάουερ, 14-20 μπλοκ άουτ Βλαχάκη, 15-20 μπλοκ της Μοριέλ στην Βασιλαντωνάκη, 15-21 τελείωμα της Βλαχάκη απέναντι σε τριπλό μπλοκ, 16-21, 17-21 λάθος της Λαμπρούση σε προσπάθεια για επίθεση, 18-21 επίθεση της Μοριέλ, πρώτο τάιμ άουτ από τον Γκιγιέρμο Ναράνχο, 18-22 κρίσιμη επίθεση και η Στράντζαλη τελειώνει τη φάση με στημένο το μπλοκ της Γαλλίας, 18-23 πάλι η Στράντζαλη δίνει την λύση, 19-23 πρώτος χρόνος της Σιλβί, 19-24 Βασιλαντωνάκη από τη θέση «6», 20-24, 21-24, 21-25 μπλοκ άουτ της Στράντζαλη και η Ελλάδα είναι ένα σετ μακριά από μία μεγάλη νίκη!

3ο σετ: 1-0 με την Ζικέλ, 1-1 υποδοχή και επίθεση από την κορυφαία της Ελλάδας σήμερα Στράντζαλη, 1-2 Εμμανουηλίδου στην κόντρα επίθεση, 1-3 εκπληκτική άμυνα της Ελλάδας και μονό μπλοκ της Εμμανουηλίδου σε πρώτο χρόνο της Ολινγκά!, 1-4 κόντρα επίθεση και πλασέ της Χριστοδούλου στον κενό χώρο,1-5 μπλοκ της Χριστοδούλου στην Ζικέλ, τάιμ άουτ της Γαλλίας που τα έχει βρει σκούρα από τα σερβίς της Λαμπρούση, 2-5 διπλή μπαλιά Χριστοδούλου, 3-5, 3-6 άουτ σερβίς της Φιντόν, 3-7 λάθος της Γαλλίας - τέσσερις μπαλιές, 4-7 μπλοκ άουτ Ζικέλ, 4-8 μπλοκ άουτ Βασιλαντωνάκη, 5-8 τυχερός πόντος της Γαλλίας, 6-8 μπλοκ της Μπάουερ στην Βλαχάκη, 6-9 παίρνει το αίμα της πίσω η Βλαχάκη, 7-9 πλασέ της Ζικέλ σε χαλασμένη επίθεση της Γαλλίας, 8-9 άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη, 8-10 υποδοχή και επίθεση της Βλαχάκη, 8-11 άσσος της Βασιλαντωνάκη, 9-11 στο φιλέ αυτή την φορά το σερβις της Βασιλαντωνάκη, 9-12 Λαμπρούση, 10-12 Ζικέλ, 10-13 καρφί της Στράντζαλη, 11-13 πρώτος χρόνος Σιλβί, 11-14 εκπληκτική φάση της Χριστοδούλου να πλασάρει στη γωνία και στον κενό χώρο, 11-15 Στράντζαλη στην κόντρα, τάιμ άουτ Γαλλία - δεν έχει άλλο ο Γάλλος τεχνικός, 12-15 μπλοκ άουτ Ζικέλ, 12-16 μπλοκ άουτ Στράντζαλη, 13-16 άουτ σερβίς Στράντζαλη, 14-16 διπλό μπλοκ στην Βλαχάκη, 14-17 μπλοκ άουτ Βλαχάκη, 15-17 μπλοκ άουτ Ζικέλ, 15-18 άουτ η επίθεση της Ζικέλ στην ευθεία, 16-18 φιλέ σερβίς της Βασιλαντωνάκη, 17-18 άουτ η πάιπ της Βασιλαντωνάκη και το σετ στον πόντο, 18-18 μπλοκ της Σιλβί στην Βλαχάκη, τάιμ άουτ καλεί ο Γκιγιέρμο Ναράνχο για να ηρεμήσει τις αθλήτριές του και να κόψει των ρυθμό της Γαλλίας, 19-18 η Γαλλία περνά μπροστά με μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη, 20-18 άσσος της Μπάουερ, νέο τάιμ άουτ για την Ελλάδα, 5-0 σερί της Γαλλίας με την Μπάουερ σέρβερ, 20-19 επίθεση Βλαχάκη, 20-20 άουτ επίθεση της Ζικέλ, 20-21 κακή επίθεση της Καζό και η Ελλάδα πάλι μπροστά, 20-22 μπλοκ άουτ Βασιλαντωνάκη, 20-23 διπλή μπαλιά της Στοϊλίκοβιτς, 20-24 φοβερή επίθεση Στράντζαλη, 21-25 τεράστια νίκη της Ελλάδας με 3-0 σετ!!!