16-02-2019 21:58

Πάθος και έδρα οδήγησαν τον Ηρακλή σε νίκη επί της ΑΕΚ με 3-0

Λίγα λάθη και δύο μεγάλα σερί στο 18-18 του 1ου σετ και στο 21-21 του 3ου σετ ο Ηρακλής νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στο 22-21 του 3ου σετ είχαμε και αποβολή του Ηλία Λάππα που διαφώνησε με απόφαση των διαιτητών για ένα μπλοκ άουτ.

Ο Ηρακλής έδειξε να θέλει πιο πολύ τη νίκη και τα κατάφερε. Παράλληλα πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμία στο τέλος της κανονικής περιόδου. Με κορυφαίο τον Εγκόρ Ποπόφ και μόλις 11 λάθη σε τρία σετ ο Ηρακλής επικράτησε δίκαια και ανέβηκε στην 6η θέση με 16 βαθμούς αφήνοντας την «Ενωση» στους 13. Η ΑΕΚ παρότι ήταν καλύτερη σε ορισμένους τομείς όπως το σερβίς και επέστρεψε ο Γιώργος Τζιουμάκας, συνολικά υστέρησε επιθετικά και κυρίως έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Ολα κρίθηκαν στο 18-18

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν αμφίρροπος και μάλιστα η ΑΕΚ με τον ορεξάτο Στοΐλοβιτς κατάφερε να προηγηθεί και 7-5 και 12-8 όταν ο Σέρβος έπιασε ωραίο μπλοκ. Ο Ηρακλής με σερί 3-0 μεόιωσε σε 11-12 και με το λάθος του Κανέλλου ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν μονομαχίες μέχρι το 18-18 και εκεί ο Ηρακλής πάτησε γκάζι με το μπλοκ του Ντίνα, το μπλοκ του Φέργκιουσον, το λάθος το Ιμπραχίμοφ και την επίθεση του Κλίντι και το νέο μπλοκ του Φέργκιουσιν που οικοδόμησαν σερί 5-0 για το 23-18 κι ενώ ο Προύσαλης ήταν στη θέση του σερβίς. Το σετ έκλεισε για τον Ηρακλή 25-19 με το λάθος του Στοΐλοβιτς.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής περιόρισε κι άλλο τα λάθη του, ο Ιμπραχίμοφ μπλοκαρίστηκε και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 10-6. Ο Ντίνας και ο Μαυροβουνιώτης πήραν δύο δύσκολες επιθέσεις εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-11 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ηρακλή με 25-17.

Το επεισοδιακό 3ο σετ

Το πιο αμφίρροπο και πιο επεισοδιακό ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ και από την αρχή πήγαιναν πόντο πόντο σε ένα «κλειστό» σετ. Ο Ηρακλής προγήθηκε 18-17 με τον Ποπόφ αλλά η ΑΕΚ με δύο άσσους του Στοΐλοβιτς και μία κόντρα του ίδιου παίκτη ξέφυγε 20-18 και έδειξε ικανή για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε από τον Ποπόφ και το ματς ήρθε στα ίσια 21-21. Ο Ποπόφ έκανε το 22-21 σε μία φάση που ο Λάππας έκανε μπλοκ και διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές με αποτέλεσμα να δει και την κόκκινη κάρτα. Το σκορ έγινε 23-21 και με μπλοκ του Φέργκιουσον 24-21. Το ματς έκλεισε 25-21 με μπλοκ άουτ του Ηρακλή κατακτώντας το τρίποντο. Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 1 άσσος, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 10 (8/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 18%υπ., 9%αρ.), Φέργκιουσον 9 (3/5, 6 μπλοκ), Ρίου ντα Ρόσα 8 (7/15, 1 μπλοκ, 55%υπ., 20%αρ.), Ποπόφ 16 (15/24, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 45%υπ., 36%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1/1).

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 1 (1/6), Στοΐλοβιτς 20 (13/27, 2 μπλοκ, 62 %υπ., 34%αρ.), Κανέλλος 4 (3/10, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (8/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιμπραχίμοφ 3 (3/16, 53%υπ., 67%αρ.) / Γκαράς (λ. -  75%υπ., 67%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 1 (1/2).