19-12-2015 22:43

Θρίαμβος Ολυμπιακού με κλειδιά Κοκκινάκη, Όγκουρτσακ

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη στο γήπεδο που πέρσι τον κέρασε... πίκρα, επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρτο Πιάτσα είδε τον Κοκκινάκη να βοηθά από τον πάγκο και τον Όγκουρτσακ να ακολουθεί τον Εκγλεσκαλνς στο σκοράρισμα. Εξαιρετικός ήταν και ο Φιλίποφ. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ που πήρε ο ΠΑΟΚ αλλά λειτούργησε θετικά για τον Ολυμπιακό ο οποίος κατάφερε να ισορροπήσει το ματς ενώ έχανε με 17-6!
Ο δικέφαλος μετά από εκρηκτικό ξεκίνημα προηγήθηκε 17-6, αλλά ο Ολυμπιακός μετά και την είσοδο του Κοκκινάκη βελτίωσε την υποδοχή του, πίεσε στο σερβίς και μείωσε σε 21-20. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το σετ αλλά ο Ολυμπιακός πίστεψε στη νίκη κάτι που φάνηκε στη συνέχεια του αγώνα όταν οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν στροφές και ο ΠΑΟΚ έχανε την ενέργεια του.

Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς πάνω στον Τσουκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-4 και 9-4 με επίθεση και άσο του Σεπέδα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-6 αναγκάζοντας τον Πιάτσα να αντικαταστήσει τον Τσουκ με τον Κοκκινάκη. Με την είσοδο του διεθνή ακραίου η υποδοχή του Ολυμπιακού ισορρόπησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 0-4 για το 17-10. Με τον Έγκλεσκανς να ανεβάζει την απόδοση του και τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να έχουν χάσει την φρεσκάδα τους ο ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 21-19 και 21-20 μετά από μπλοκ πάνω στον Σεπέδα. Ο Κουρνέτας έκανε το 23-20, ο Πέτρογλου το 24-20. Ο Κοκκινάκης μείωσε σε 24-21 αλλά ο Κουβανός διαγώνιος διαμόρφωσε το 25-21.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να απαντάει στην καλή εκκίνηση του ΠΑΟΚ και με τον Έγκλεσκανς ασταμάτητο στην επίθεση και το ερυθρόλευκο μπλοκ να δουλεύει ρολόι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 7-14 και 8-16. Ο Γιάννης Καλμαζίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Εφραιμίδη αντί του Πέτρου Πέτρογλου αλλά δεν άλλαξε κάτι. Βλέποντας το σετ να μην γυρνάει πίσω ο έμπειρος τεχνικός του ΠΑΟΚ έδωσε χρόνο στους αναπληρωματικούς θέλοντας να ανασυντάξει τους βασικούς για την αντεπίθεση. Το τελικό 12-25 διαμορφώθηκε με άσο του Όγκουρτσακ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στο τρίτο παίρνοντας προβάδισμα με 6-9 αλλά σταδιακά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 13-13. Με τον Λετονό διαγώνιο του Ολυμπιακού να τρυπάει το μπλοκ του ΠΑΟΚ και τους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα λάθη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Όργκουτσακ με άσο στον Πέτρογλου έκανε το 14-18 με τον Έλληνα ακαίο να δίνει τη θέση του στον Εφραιμίδη στην επόμενη φάση. Ο Σεπέδα μείωσε σε 17-19, αλλά με μπλοκ πάνω στον Χιμένες έγινε το 18-21. Ο Τακουρίδης με μπλοκ έκανε το 20-23,ο Σεπέδα το 21-24 αλλά στην επόμενη φάση ο Χιμένες έχασε το πέναλτι για το 22-25.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 8-13 αλλά τον ΠΑΟΚ με τον Κουρνέτα στο σερβίς να τρέχει ένα σερί 6-0 για το 14-13. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 19-19 αλλά με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 21-23 με τους ασπρόμαυρους να κάνουν εύκολα το λάθος. Ο Σεπέδα μείωσε σε 22-23 αλλά ένα μπλοκ στον Χιμένες και μία άουτ επίθεση του ίδιου παίκτη διαμόρφωσαν το 22-25 για το 1-3.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Βασιλειάδης