10-04-2022 21:45

Υπερηχητική η εθνική νεανίδων επικράτησε 3-0 της Γαλλίας και προκρίθηκε στην τελική φάση του Ευρωβόλεϊ

Η Εθνική νεανίδων επικράτησε με 3-0 σετ της Γαλλίας και πήρε την απευθείας πρόκριση για τη τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων Κ19.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωβόλεϊ Κ19 μετά από 8 χρόνια όταν είχε καταλάβει την 4η θέση στην Ευρώπη. Η τελική φάση θα διεξαχθεί στη Βόρεια Μακεδονία από 27 Αυγούστου έως 4 Σεπτεμβρίου. Μορφή της εθνικής η «μπόμπερ» Μάρθα Ανθούλη που τελείωσε το ματς με 28 πόντους.

Το ματς

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ, με τη Γαλλία να χάνει το προβάδισμα των πέντε πόντων που απέκτησε στο ξεκίνημά του (10-5). Με άσσο της Αγγελοπούλου η Εθνική μας μείωσε στον πόντο (14-13), για να περάσει και μπροστά με 16-15 με επίθεση της Ανθούλη.

Η Γαλλία με σταθερή υποδοχή απειλούσε κυρίως με τις κεντρικές της και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (20-18). Με την Ανθούλη να παίρνει όλες τις επιθέσεις η γαλανόλευκη έφτασε πρώτη σε σετ μπολ (24-22), αλλά η Γαλλία βρήκε τρόπο να αντιδράσει για το 24-24. Μετά από τέσσερα χαμένα σετ μπολ, με λάθος της Γαλλίας γράφτηκε το 28-26 και το 1-0 σετ της Ελλάδας.

Εύκολο έργο είχε η Εθνική μας ομάδα στο δεύτερο σετ, καθώς το 5-4 της Γαλλίας έγινε 14-5 για την Ελλάδα, με τα σερβίς της Αγγελοπούλου (με δύο άσσους) να δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη στην επίθεση της Γαλλίας. Με 25-13 έγινε το 2-0 σετ.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο τρίτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς με επίθεση της Ζαφειρίου η Εθνική προηγήθηκε με +4 (6-2) αναγκάζοντας τον Γάλλο ομοσπονδιακό προπονητή να καλέσει νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Με την Αλλαγιάννη να σταματάει δύο συνεχόμενες φορές τις αντιπάλους τους έγινε το 9-3 και από εκεί και ύστερα το... νερό είχε μπει στο αυλάκι. Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το τελικό 25-13.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 26-28
2ο σετ: 5-8, 6-16, 9-21, 13-25
3ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 13-25, 13-25) σε 70'