17-08-2014 18:31

Ανταγωνιστική για ένα σετ

Η Εθνική ομάδα νεανίδων δεν κατάφερε να αντισταθεί στη δευτεραθλήτρια του 2012, Σερβία και ηττήθηκε με 3-0 στον αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 που διεξάγεται σε Φινλανδία και Εσθονία.

Η γαλανόλευκη είχε επιθετικό πρόβλημα, ενώ δέχθηκε και 10 άσσους. Πολλά κρίθηκαν στο πρώτο σετ, όπου η Εθνική ομάδα κάλυψε διαφορές, χωρίς όμως να καταφέρει να βρεθεί μπροστά. Όλα τελείωσαν στο 20-19 και το 21-20 όταν η Ψωμά και η Βασιλαντωνάκη αντίστοιχα έχασαν την ευκαιρία ισοφάρισης, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 2 άσσους από τη Σερβία.

Στο 2ο σετ, τα «νεκρά» της διαστήματα της Ελλάδας έδωσαν την ευκαιρία στην ποιοτική Σερβία να ξεφεύγει στο σκορ. Αρχικά με σερί 5-0 μετέτρεψε το 3-4 σε 8-4 με σερβίς της Λόζο και στην συνέχεια -παρότι η Εθνική μείωσε σε 8-7- με σερβίς της Βουτσίτσεβιτς έφτασε στο +8 (15-7) με σερί 7-0! Κάπου εκεί το σετ κρίθηκε για τις Σέρβες που το πήραν με 25-13.

Μία από τα ίδια και στο 3ο σετ, όπου η Σερβία κατάφερε με άνεση να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Η Εθνική πλησίασε (8-7 και 13-11), αλλά και πάλι ένα ξέσπασμα της αντίπαλης ομάδας, της έδωσε αέρα 6 πόντων (17-11) που ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Τελικά το σετ φυσιολογικά το πήρε η Σερβία με και την νίκη με το καθαρό 3-0.

«Τελικός» με Εσθονία

Αυτή η ήττα δεν κοστίζει ουσιαστικά τίποτα στα όνειρα και τους στόχους της Εθνικής, αφού τα κρίσιμα παιχνίδια είναι αυτά που έπονται κόντρα σε Εσθονία, Βουλγαρία και Ολλανδία. Κυρίως το αυριανό (19:00) με την οικοδέσποινα χώρα κρίνεται κομβικό για να μπορέσει η ομάδα να ελπίζει στην οχτάδα. Στο τελευταίο φιλικό της πριν το Ευρωπαϊκό η Εθνική έδειξε πως είναι ανώτερη της Εσθονίας την οποία κέρδισε με άνεση 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-13, 25-16)

ΣΕΡΒΙΑ (Μπόρισιτς): Τσίροβιτς 7 (2/2 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Λότζο 11 (7/15 επ, 4 άσσοι, 44% υπ - 25% άριστες), Άλεξιτς 11 (6/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μιλένκοβιτς 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες), Βουτσίσεβιτς 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόσκοβιτς 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ) / Ντίμιτς (λ, 57% υπ - 29% άριστες)

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 11 (10/31 επ, 1 άσσος), Παπαδοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 39% υπ - 17% άριστες), Ψωμά 5 (5/19 επ, 50% υπ - 21% άριστες), Καλαντάτζε 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαννέλου 1 (1/2 επ) / Κοκκινάκη (λ, 44% υπ - 24% άριστες), Παπάζογλου 1 (1 άσσος), Δρακουλίδου, Ξανθοπούλου, Διάλλα 2 (2/5 επ)