01-04-2017 18:16

Ήττα στην πρεμιέρα για τις Κορασίδες

Με το... αριστερο ξεκίνησε η Εθνική κορασίδων στο Ευρωπϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ολλανδία. Η γαλανόλευκη ηττήθηκε με 3-0 από τη Λευκορωσία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.
Η ελληνική ομαδα αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή ενώ δεν κατάφερε να σταμαήσει την επίθεση της Λευκορωσίας.

Αποστολή ΠΣΑΤ – Κωνσταντίνος Τουτσίδης

Οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου αιφνιδιάστηκαν από το ξεκίνημα του πρώτου σετ όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-1 έχοντας προβλήματα τόσο στην υποδοχή της μπάλας όσο και στο μπλοκ. Χαρακτηριστικό είναι επίσης ότι οι Λευκορωσίδες που κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-18 πήραν τους περισσότερους πόντους τους από ελληνικά λάθη.

Στο δεύτερο σετ οι Ελληνίδες μπήκαν πιο δυνατά και βελτίωσαν κάπως την απόδοση τους, προηγήθηκαν με 4-1 αλλά ισοφαρίστηκαν γρήγορα σε 4-4. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 9-9 όταν οι Λευκορωσία εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες της Ελληνικής ομάδας πήρε αρχικά και πάλι προβάδισμα με 14-9 και επικράτησε στο σετ με τελικό σκορ 25-17.

Στο 3ο και τελευταίο σετ του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε με τη Λευκορωσία να το κερδίζει με 25-14 και να επικρατεί τελικά στον αγώνα με 3-0 σετ.
Στην ελληνική ομάδα ωστόσο το θετικό στοιχείο είναι ότι δ τα κορίτσια δεν έδειξαν να επηρεάζονται από την ήττα της πρεμιέρας, έχουν καλή διάθεση και αφήνοντας πίσω αυτό το παιχνίδι έχουν ήδη στο μυαλό τους την αυριανή αναμέτρηση με τη Σλοβενία.

Διαιτητές: Τεκόλ (Τουρκία), Νεστερένκο (Ρωσία)

1ο σετ: 2-8, 11-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 14-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Λευκορωσίας προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 17-25, 14-25) σε 79'

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Τζιαρλή 3 (3/3 επ), Καρακάση 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Αλεξάκου 11 (10/27 επ, 1 άσσος, 40% υπ - 7% άριστες), Τσιόγκα 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Τσελέπη 4 (4/10 επ), Μπακοδήμου 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 22% υπ - 11% άριστες) / Κόττα (λ, 38% υπ - 8% άριστες), Τσιγκαροπούλου, Μικέλη 1 (άσσος), Καρατζόγλου, Χαριτωνίδη, Ζαμπάτη.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Μέλιανιουκ): Κίσλιουκ 10 (4/6 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) Καστσιούκ 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μινιούκ 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κνιάζεβα 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εγκόροβα 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ, 20% υπ - 20% άριστες), Χρισκέβιτς 12 (11/25 επ, 1 άσσος, 31% υπ - 15% άριστες) / Μιαλιαούσκαγια (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Μαντσάκ, Xόλαντ 9 (9/13 επ, 38% υπ - 0% άριστες).