06-12-2020 20:11

Διέλυσε τα κοντέρ με το Αϊδίνιο η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 44 πόντους σε 4 σετ

Την κορυφαία εμφάνιση στην καριέρα της πραγματοποίησε το μεσημέρι της Κυριακής η Ανθή Βασιλαντωνάκη με τη φανέλα του Αϊδινίου. Η διεθνής διαγώνια στη νίκη της ομάδας της για την 21η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος με αντίπαλο της Γεσιλγιούρτ με 3-2 (20-25, 25-23, 17-25, 25-09, 16-14) σταμάτησε στους 44 πόντους ερχόμενη μάλιστα από τον πάγκο.

Η Ανθή Βασιλαντωνάκη στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ αντικατέστησε την Μποζ στη διαγώνιο και φρόντισε να δικαιώσει και με το παραπάνω τον προπονητή της Χαμουρτσού Αλπέρ. Οι 44 πόντοι πρόκειται για τη κορυφαία επίδοση της Βασιλαντωνάκη, εκ των οποίων οι 35 ήρθαν από επίθεση (61% αποτελεσματικότητα 35/57 τελειωμένες), οι 6 άπό τη γραμμή του σερβίς και οι 3 από μπλοκ.

Το Αϊδίνιο βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ όμως με πρωταγωνίστρια την Βασιλαντωνάκη πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης. Μάλιστα η διεθνής διαγώνια διαμόρφωσε με άσσο το τελικό 16-14 στο τάι μπρέικ.

Το Αϊδίνιο μετά από 21 αγώνες βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς.